Český statistický úřad: Environmentální výdaje loni dosáhly 116 miliard

01.10.2022 19:18 | Tisková zpráva

Do ochrany životního prostředí se v roce 2021 v Česku investovalo téměř 30 miliard korun. Prioritou byly odpadní vody a ochrana ovzduší a klimatu. Neinvestiční náklady s dominancí nakládání s odpady dosáhly loni rekordní úrovně téměř 87 miliard korun.

Český statistický úřad: Environmentální výdaje loni dosáhly 116 miliard
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Podrobné údaje přináší nově vydaná publikace Výdaje na ochranu životního prostředí - 2021.


Investice na ochranu životního prostředí dosahují v Česku od roku 2018 roční úrovně zhruba 30 miliard korun. V roce 2021 to bylo celkem 29,5 mld. korun. Nejvíce finančních prostředků loni proudilo do oblastí nakládání s odpadními vodami (40 % veškerých investic) a ochrana ovzduší a klimatu (23 %). Podobně tomu tak bylo i v předchozím roce (37 % a 28 %).

V členění podle místa investice směřoval v roce 2021 nejvyšší objem prostředků do Moravskoslezského kraje (16 %) a hlavního města Prahy (15 %). Naopak nejméně z celkového objemu investic bylo realizováno v Libereckém kraji (2 %).

Neinvestiční náklady neboli tzv. běžné provozní výdaje vykazují dlouhodobě rostoucí trend. V roce 2021 dokonce dosáhly historického maxima, a to 86,8 mld. korun. Jednalo se o meziroční nárůst o 22 % (71,1 mld. korun). Většina všech neinvestičních nákladů na ochranu životního prostředí loni směřovala do oblasti nakládání s odpady (68 %), za níž následovala oblast nakládání s odpadními vodami (18 %).

Tržby z prodeje služeb na ochranu životního prostředí dosáhly v roce 2021 hodnoty 57,9 mld. korun. Jednoznačně v nich s podílem 71 % dominovaly tržby v oblasti nakládání s odpady.

Publikace Výdaje na ochranu životního prostředí (Environmental protection expenditure) poskytuje informace o výdajích na ochranu životního prostředí, a to jak investičního, tak i neinvestičního charakteru. Obsahuje řadu ukazatelů, například tržby z prodeje služeb nebo vedlejších produktů, které dokládají ekonomický přínos těchto aktivit. Data jsou tříděna především podle klasifikace CEPA 2000 (Klasifikace aktivit na ochranu životního prostředí) a členěna podle mnoha dalších hledisek, včetně územního členění, ekonomické aktivity investora nebo druhu technologie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Třetí řadu Případů 1. oddělení sledovalo 1,64 milionu diváků

12:39 Česká televize: Třetí řadu Případů 1. oddělení sledovalo 1,64 milionu diváků

Tečka za vyšetřováním pražské mordparty