Český statistický úřad: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně opět poklesly

12.01.2023 10:57 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby v maloobchodě v listopadu snížily reálně o 8,7 %, meziměsíčně klesly o 0,3 %.

Český statistický úřad: Maloobchodní tržby v listopadu meziročně opět poklesly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) snížily v listopadu reálně o 0,3 %, přičemž za potraviny klesly o 1,4 %, naopak za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty vzrostly shodně o 0,3 %.

Meziročně se maloobchodní tržby snížily reálně o 8,7 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 9,6 %, za potraviny o 9,2 % a za pohonné hmoty o 2,1 %.

tabulka

„Pokles tržeb maloobchodu v meziročním srovnání pokračoval i v listopadu. Oproti předchozímu měsíci se však pokles zmírnil u prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, u prodeje potravin se pokles tržeb naopak prohloubil,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

„Meziroční růst zaznamenaly jen tržby specializovaných prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky, ostatní hlavní sortimentní typy specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím vykázaly pokles tržeb. Pokles vykázaly i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kterým v předchozích 19 měsících tržby meziročně rostly,“ dodává Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

graf

graf

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost klesly o 12,0 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 10,9 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 8,4 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 5,8 % a s oděvy a obuví o 5,1 %. Naopak rostly tržby v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 2,8 %. Tržby za potraviny klesly ve specializovaných prodejnách o 13,6 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 9,0 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 2,9 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) se tržby snížily o 9,8 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně vzrostly o 0,8 %. Meziročně se tržby snížily o 1,7 %, v tom za opravy motorových vozidel klesly o 7,3 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 0,1 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

graf

Poznámky:
Všechny údaje v Rychlých informacích jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc říjen 2022 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za listopad 2022 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2022 budou zveřejněny v březnu 2023.
Metodika ZDE

1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

7:44 Liberecký kraj představil změny odbavovacího systému

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký …