Český statistický úřad: Počet společenství vlastníků jednotek roste

03.07.2018 9:54

V České republice bylo v loňském roce 8,4 tisíce bytových družstev s 431,5 tisíce byty. Počet společenství jednotek vlastníků vzrostl na téměř 65 tisíc a bylo v nich celkem 1,6 milionu bytů.

Český statistický úřad: Počet společenství vlastníků jednotek roste
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Počty společenství vlastníků každoročně rostou, i když jejich přírůstek začíná zpomalovat. Zároveň s tím ubývá bytových družstev. Nejčastěji se jedná o malá bytová družstva. Ty po převodu bytů do vlastnictví členů zanikají,“ říká Věra Hrdinová z odboru národních účtů ČSÚ. V roce 2017 bylo v České republice 64,8 tisíc společenství vlastníků jednotek (SVJ). Jejich počet vzrostl meziročně o 3 %. Celkově měla SVJ ve vlastnictví 1 587,2 tisíce bytů. Na jeden subjekt tak připadalo zhruba 25 bytů. Z krajů je nejvíce SVJ registrováno v Praze a v Jihomoravském kraji, nejméně pak v kraji Libereckém a na Vysočině.

Bytových družstev (BD), která mají 20 a více zaměstnanců, bylo v loňském roce 97. Pod hranici 100 klesly poprvé v historii samostatné ČR. Celkově bylo v těchto družstvech 193,2 tisíc bytů, tedy téměř dva tisíce bytů na jedno družstvo. Nejvíce velkých BD je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, nejméně naopak v Karlovarském a Pardubickém. Klesá i množství malých BD, v roce 2017 jich bylo 8,3 tisíce. V průměru na každé z nich připadalo 29 bytů. Nejvíce malých družstev je v hlavním městě, konkrétně na Praze 4 a Praze 6, a v Moravskoslezském kraji. Nejnižší počet opět v Karlovarském kraji a na Zlínsku.

Více informací najdete na webu ČSÚ v časových řadách (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MHMP: Dohoda s vlastníky pozemků v okolí Nemocnice Krč je podepsána

16:34 MHMP: Dohoda s vlastníky pozemků v okolí Nemocnice Krč je podepsána

Zástupci hlavního města Prahy a předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku hl. m…