Český statistický úřad: Podíl penzijních nároků na HDP za rok 2023 se mírně snížil

18.11.2024 16:08 | Tisková zpráva

Celková hodnota penzijních nároků současných i budoucích penzistů ze všech typů penzí na konci roku 2023 dosáhla úrovně 284,8 % HDP, což v meziročním srovnání znamená pokles o 9,0 p. b. Odhad vychází z prvního důchodového pilíře a z dobrovolného třetího pilíře ve formě prostředků, naspořených v penzijních fondech.

Český statistický úřad: Podíl penzijních nároků na HDP za rok 2023 se mírně snížil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Poměr penzijních nároků vůči HDP se meziročně snížil přibližně o 9,0 p. b. Příspěvek absolutní hodnoty penzijních nároků vedl ke zvýšení o 13,9 p. b., zatímco meziroční nárůst nominální hodnoty HDP přispěl k poklesu o 23,0 p. b.

„Meziroční nárůst absolutní hodnoty penzijních nároků o 982,6 mld. Kč v roce 2023 ovlivnilo především zvýšení důchodového věku mužů a mimořádná valorizace všech typů důchodů v červnu sledovaného roku. Naopak snížení koeficientu růstu mezd, jako jedné z hlavních proměnných modelového propočtu, tento nárůst alespoň částečně zmírnilo,“ říká Helena Houžvičková, ředitelka odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Proč se podle vás kauza Dozimetr tak dlouho vleče?

Kdo je podle vás viníkem? A objektivně vzato, nevlečou se stejně dlouho i soudy kolem Babiše? Co jsem zaznamenal, tak se snad znovu řeší i Čapí hnízdo. A vlastně, není třeba celkově něco udělat s tím, jak se u nás soudy vlečou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize: Nekalé praktiky zaměstnávání hadicapovaných

16:08 Česká televize: Nekalé praktiky zaměstnávání hadicapovaných

Jak se skutečně zachází s handicapovanými a čím vším si musí projít, když chtějí žít normální život?