Český statistický úřad: Přebytek hospodaření vládních institucí dosáhl 58,4 miliardy

02.10.2019 12:20 | Zprávy

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo za rok 2018 přebytkem ve výši 58,4 miliardy Kč, jenž v relativním vyjádření odpovídá 1,10 % HDP. Oproti prvním notifikacím vzrostl přebytek o 11,0 mld. Kč. Výše zadlužení sektoru dosáhla na konci roku 2018 úrovně 32,55 % HDP při meziročním poklesu o 2,11 procentního bodu (p. b.). Uvedené fiskální údaje sloužící k hodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií byly zaslány Evropské komisi v rámci druhých notifikací v roce 2019.

Český statistický úřad: Přebytek hospodaření vládních institucí dosáhl 58,4 miliardy
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Dluh vládních institucí v roce 2018 meziročně poklesl o necelých 15 miliard korun na téměř 1 735 miliard korun, což odpovídá 32,6 procentům HDP. Míra zadlužení byla nejnižší za posledních 10 let,“ sdělil Petr Musil, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Saldo hospodaření vládních institucí v roce 2018 bylo revidováno oproti prvním notifikacím o 11,0 mld. Kč. Zvýšení přebytku bylo způsobeno zejména aktualizovanými údaji o daňových příjmech (+11,6 mld. Kč), a to zejména o běžných daní z důchodů (+11,8 mld. Kč).

Notifikační tabulka deficitu a dluhu vládních institucí, Česká republika, 2015–2018:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Poměrný systém

Proč vám při obsazování vedení sněmovny v minulém období nevadilo, že nebyl respektován poměrný systém a vadí vám to až teď, když se vás to týká?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

KPR: Prezident navrhl Andreji Babišovi harmonogram kroků vzniku vlády

16:08 KPR: Prezident navrhl Andreji Babišovi harmonogram kroků vzniku vlády

Prezident Petr Pavel se rozhodl zaslat předsedovi vítězného hnutí ANO Andreji Babišovi návrh harmono…