Český statistický úřad: Příjmy domácností v loňském roce silně rostly

19.08.2020 12:39 | Zprávy

Hospodářský růst v roce 2019 podporovala zejména domácí spotřeba. Domácnosti využívaly svých rostoucích příjmů k posílení spotřeby i investic. Sektor vládních institucí se potýkal se zrychlením dynamiky výdajů, zůstal ale v přebytku. Nefinančním podnikům se v roce 2019 rovněž dařilo.

Český statistický úřad: Příjmy domácností v loňském roce silně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Spotřeba domácností reálně vzrostla o 2,9 %. „Domácnosti zvýšily své výdaje na některé zbytné zboží. Výrazný reálný růst tak měla spotřeba odívání a obuvi nebo bytového vybavení. Výdaje na rekreaci a sport se reálně navýšily o více než 8 %, což bylo nejvíce od roku 1996. Naopak nákupy osobních dopravních prostředků se loni reálně propadly o 3 %,“ říká Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ.

Sektor domácností v roce 2019 čerpal z pokračujícího růstu mezd a platů. Jejich objem se loni zvýšil o 111,5 mld. korun. Silný byl i přírůstek hrubého provozního přebytku a hrubého smíšeného důchodu domácností. Hrubý disponibilní důchod domácností tak vzrostl o 170,4 mld. korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Závislost na Rusku

Když budeme závislí na Rusku, tak nejenže mu tím pomůžeme, ale v konečném důsledku, jak nám to prospěje? Možná se teď ropa a plyn zlevní, ale co do budoucna? Proč vy i ostatní neusilujete hlavně o to, abysme nebyli závislí na druhých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize + Český rozhlas: Vyjádření k vládnímu návrhu zákona o médiích veřejné služby

16:08 Česká televize + Český rozhlas: Vyjádření k vládnímu návrhu zákona o médiích veřejné služby

Vládní návrh zákona o médiích veřejné služby nepřináší promyšlenou koncepci ani deklarovanou moderni…