Český statistický úřad: Průmysl udržela v dubnu v růstu výroba automobilů

08.06.2023 13:21 | Tisková zpráva

Průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně vzrostla o 1,2 %. Meziměsíčně byla nižší o 1,9 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,7 %.

Český statistický úřad: Průmysl udržela v dubnu v růstu výroba automobilů
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Průmyslová produkce v dubnu 2023 byla reálně meziměsíčně nižší o 1,9 %. Meziročně vzrostla o 1,2 %. „Stejně jako v přechozích měsících dubnový výsledek průmyslu ovlivnila zejména loňská nízká srovnávací základna ve výrobě motorových vozidel. Průmyslových odvětví, u kterých meziročně produkce vzrostla, však opět ubylo,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

tabulka

tabulka

Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů v meziročním porovnání vzrostla o 30 %, meziměsíčně však byla o 5 % nižší. Ve srovnání s dubnem 2022 vzrostla produkce ještě ve výrobě elektrických zařízení (zejména těch souvisejících s automotive), v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení a ve farmaceutickém průmyslu, kde se však rovněž projevila nižší srovnávací základna. Pokles produkce zaznamenala naprostá většina průmyslových odvětví.

„Pokles produkce pokračoval zejména ve výrobě ostatních nekovových minerálních výrobků, výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství či v chemickém průmyslu. Meziměsíčně produkce většiny odvětví spíše stagnovala,“ dodává Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

graf

graf

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v dubnu 2023 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 2,7 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 1,6 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 11,3 %. Meziměsíčně hodnota nových průmyslových zakázek zůstala na stejné úrovni. Meziroční srovnání bylo stejně jako produkce ovlivněno zejména nízkou loňskou srovnávací základnou v automobilovém průmyslu: v dubnu roku 2022 přibylo v tomto odvětví nejméně zakázek z celého roku. Stejný vliv se projevil rovněž v 16% růstu hodnoty nových zakázek ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízeni a ve farmaceutickém průmyslu. O téměř čtvrtinu klesla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství a v chemickém průmyslu.

graf

graf

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu 2023 meziročně snížil o 1,7 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v dubnu 2023 meziročně vzrostla o 9,6 %.

Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v březnu 2023 v EU27 meziročně klesla o 1,3 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 26,1 %) a Litva (o 16,6 %). Naopak nejvíce vzrostl maltský průmysl (o 12,5 %). Český i německý průmysl zaznamenal růst o 2,9 %, výkon slovenského průmyslu se zvýšil o 2,6 %.

graf

Poznámky:
Duben 2023 měl o jeden pracovní den méně než duben 2022. V souladu s revizní politikou ČSÚ byly zároveň se zpracováním dat za duben 2023 revidovány údaje za leden až březen 2023.
Meziroční vývoj všech ukazatelů je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů.
Metodika ZDE

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Bobr – škůdce, nebo pomocník?

7:46 AOPK ČR: Bobr – škůdce, nebo pomocník?

Fascinující svět bobřích mokřadů je k vidění v novém dokumentárním filmu.