Český statistický úřad: Růst příjmů domácností po zpomalení v roce 2020 opět nabral na rychlosti

03.02.2023 9:15 | Tisková zpráva

Čisté příjmy českých domácností vzrostly v roce 2021 meziročně o 9,6 %, reálně o 5,6 %. Míra ohrožení příjmovou chudobou dosáhla 10,2 %, materiálně a sociálně deprivovaných domácností bylo 4,8 %. Ukazují to výsledky pravidelného šetření životních podmínek a příjmů v domácnostech.

Český statistický úřad: Růst příjmů domácností po zpomalení v roce 2020 opět nabral na rychlosti
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Na každou osobu v české domácnosti připadal za rok 2021 průměrný čistý příjem 241,2 tisíc korun, což je o 21 055 korun více než v roce 2020. Měsíční průměr čistých příjmů na osobu činil 20 097 korun. Nominálně si nejvyšší úroveň příjmů držely domácnosti samostatně činných osob, a to ve výši 263,8 tisíc korun. „Největší přínos na celkovém růstu příjmů měly domácnosti zaměstnanců, kterým roční příjmy nominálně vzrostly o 12,6 % na 256,2 tisíc korun, především díky nižšímu zdanění v důsledku zrušení konceptu tzv. superhrubé mzdy,“ říká Marek Rojíček předseda Českého statistického úřadu.

Objektivní nárůst peněžních příjmů však nekorespondoval s tím, jak domácnosti své příjmy vnímaly. 13,2 % domácností připustilo obtížné vycházení se svými příjmy, což je pokles o 1,2 p. b. Na druhé straně klesl (o 1,3 p. b.) podíl domácností, které vycházely se svými příjmy snadno až velmi snadno na 18,7 %.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30182 lidí

S rostoucími příjmy se také zvedla peněžní hranice, od níž se odvozuje výpočet ukazatele míry ohrožení příjmovou chudobou. Ta se přitom liší podle jednotlivých typů domácností. Pro jednotlivce činila 15 571 korun, u rodičů se dvěma menšími dětmi se jednalo o částku 32 698 korun na domácnost za měsíc. „Podíl osob, které se ocitly pod danou hranicí ohrožení příjmovou chudobou, vzrostl z 8,6 % na 10,2 %, nicméně se dlouhodobě drží v rozmezí přibližně 9 až 10 %,“ konstatuje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. Ohrožení příjmovou chudobou se týkalo přibližně 1 046,4 tisíc obyvatel České republiky.

Celkové výdaje za bydlení v roce 2022 činily v průměru 6 820 korun měsíčně na domácnost, což představuje nárůst o 10,4 %. „Podíl výdajů za bydlení na čistých příjmech meziročně vzrostl o 0,5 procentního bodu a v průměru činil 14,9 %. Oproti trendu v předchozí dekádě příjmy domácností rostly průměrně pomaleji než jejich výdaje za bydlení,“ vysvětluje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Zjišťování životních podmínek probíhá každoročně. Letos se uskuteční v období od 4. února do 18. června a tazatelé při něm po celé republice navštíví téměř 11,5 tisíc domácností.

Další informace přináší aktuální publikace Životní podmínky 2022 (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Žáci změří své síly s profesionály na desátém ročníku dovednostní soutěže

7:29 MHMP: Žáci změří své síly s profesionály na desátém ročníku dovednostní soutěže

V pondělí 27. března se uskuteční jubilejní desátý ročník dovednostní soutěže Sollertia. Žáci středn…