Český statistický úřad: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen

22.10.2017 8:20 | Zprávy

Český statistický úřad zpracoval včera ve 23:30 hodin konečné výsledky voleb do Poslanecké sněmovny. Mandát získalo celkem devět stran, nejvíce v historii. K volbám dorazilo 60,8 % voličů.

Český statistický úřad: Sněmovna omládla a má vyšší podíl žen
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hnutí ANO 2011 obdrželo 29,6 % hlasů a získalo tak 78 mandátů. Druhý nejvyšší výsledek zaznamenala Občanská demokratická strana s 11,3 % hlasů a 25 mandáty. Česká pirátská strana uspěla s 10,8 % a bude mít 22 mandátů. Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) získala 10,6 % a obsadí 22 křesel ve Sněmovně. 7,8 % má Komunistická strana Čech a Moravy s 15 mandáty. Česká strana sociálně demokratická získala na základě 7,3 % hlasů 15 mandátů. 10 poslaneckých mandátů ve Sněmovně získala Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová, jež obdržela 5,8 % hlasů. TOP 09 obsadí s 5,3 % hlasy 7 křesel a jako poslední se do Sněmovny dostali STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, kteří s 5,2 % obsadí 6 křesel.

„Volební účast je ve srovnání s předchozími sněmovními volbami vyšší o 1,4 procentního bodu. 100% volební účast byla v obci Čilá a v některých zahraničních volebních okrscích. Naopak nejnižší volební účast v obcích na našem území byla ve Vřesové na Sokolovsku, jen 22,2 %,“ říká Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Mezi zvolenými poslanci je 44 žen, což je o 5 více než při volbách v roce 2013. Průměrný věk poslanců je 47,5 let a ve srovnání s posledními volbami je nižší o více než dva roky. Nejstarším poslancem je 79letý Karel Schwarzenberg, nejmladšími jsou 21letí Dominik Feri a František Kopřiva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Smrtící dědictví války - kolik toho ještě najdeme?

7:14 Policie ČR: Smrtící dědictví války - kolik toho ještě najdeme?

Osm desetiletí po skončení druhé světové války bojuje Česká republika s tichým, ale stále nebezpečný…