Český statistický úřad: Spotřeba domácností i jejich investice rostly

21.10.2021 12:39 | Tisková zpráva

Uvolnění opatření proti šíření onemocnění Covid-19 ve 2. čtvrtletí 2021 napomohlo silnému oživení spotřeby domácností a tím také výkonu odvětví obchodu a služeb. Ekonomické oživení mělo příznivý dopad na příjmy vládních institucí. Jejich hospodaření bylo ale nadále silně deficitní.

Český statistický úřad: Spotřeba domácností i jejich investice rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Hrubá přidaná hodnota nefinančních podniků se mezičtvrtletně zvýšila o 37,3 mld. korun. Zejména nízká srovnávací základna ovlivnila mimořádně vysoký meziroční přírůstek hrubé přidané hodnoty ve výši 114,7 mld. Návrat ekonomiky ke standardnímu režimu fungování byl spojen i s výrazným růstem mzdových nákladů, které byly meziročně vyšší o 42,2 mld. korun. Ve 2. čtvrtletí také došlo k oživení investiční aktivity, kterou především u nefinančních podniků pandemický režim značně utlumil.

Domácnosti mohly čerpat především z výrazného nárůstu mzdových příjmů, které byly ve 2. čtvrtletí meziročně vyšší o 62,7 mld. korun. Jarní uvolnění restrikcí zlepšilo i situaci podnikatelů zařazených do sektoru domácností, jejichž příjmy z podnikání rostly meziročně i mezičtvrtletně. Výrazné zvýšení příjmů doprovázel i prudký růst spotřeby. „Znovuotevření obchodů a služeb samozřejmě vedlo k silnému nárůstu spotřeby. Domácnosti ale nezapomněly ani na investice, které byly meziročně vyšší o 14 miliard korun. Na velmi vysoké úrovni se dál držela i jejich míra úspor,“ říká Karolína Zábojníková, analytička Českého statistického úřadu.

Ekonomické oživení v průběhu 2. čtvrtletí přineslo také výrazné navýšení příjmů vládních institucí – zejména přijatých daní a sociálních příspěvků. Příjmy celkově meziročně vzrostly o 81,5 mld. korun. Spolu s tím postupně slábla nutnost opatření na stabilizaci ekonomické a zdravotnické situace, výdaje vládních institucí ale byly i tak vyšší o 43,0 mld. Vyšší byly zejména náhrady zaměstnancům, sociální dávky a naturální sociální transfery a dotace. Výsledný deficit dosáhl 57,4 mld. korun a byl meziročně nižší o 38,5 mld. Dluh dosáhl 2 517,0 mld. korun.

Další detaily přináší aktuální Analýza sektorových účtů ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…