Český statistický úřad: Spotřeba domácností reálně klesla oproti předchozímu čtvrtletí o 4,4 %

03.10.2020 19:27

Podle sezónně očištěných údajů úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostl o 0,3 %. Reálná spotřeba na obyvatele se mezičtvrtletně snížila o 4,4 % a míra úspor vzrostla o 5,3 procentního bodu.

Český statistický úřad: Spotřeba domácností reálně klesla oproti předchozímu čtvrtletí o 4,4 %
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Nefinanční podniky: poklesla míra zisku, vzrostla míra investic

Míra zisku ve 2. čtvrtletí byla 42,9 %, což je o 1,1 procentního bodu (p. b.) méně než v předchozím čtvrtletí a o 1,0 p. b.1 méně než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků poklesly meziročně o 4,9 %1. Větší pokles HPH než investic, vedl k tomu, že míra investic proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 2,3 p. b. a dosáhla 29,2 %. Meziročně stoupla míra investic o 1,4 p. b.1 .

Domácnosti: reálné příjmy domácností mírně vzrostly

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele i díky podpůrným programům zaměstnanosti vzrostl ve 2. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 0,3 %, meziročně rovněž o 0,3 %1. Reálná spotřeba domácností na obyvatele mezičtvrtletně poklesla, konkrétně o 4,4 %. Meziročně se reálná spotřeba snížila o 6,0 %.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 2. čtvrtletí hodnoty 34 142 Kč1 a oproti předchozímu čtvrtletí se reálně snížil o 7,1 %, meziročně o 7,4 %1. Do výrazného poklesu příjmů ze zaměstnání se promítlo zastavení výroby a uzavření některých provozoven v důsledku pandemie koronaviru. Prostředky vyplacené zaměstnancům v rámci programu ANTIVIRUS nepředstavují dle metodiky ESA 2010 mzdy.

Výsledkem výrazného poklesu výdajů domácností a mírného růstu příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla historicky nejvyšší míra úspor, a to 18,5 %. Míra investic v sektoru domácností se proti předchozímu čtvrtletí snížila o 0,1 p.b. a dosáhla 9,2 %.

Zpřesnění odhadu HDP

Současně byl zpřesněn odhad hrubého domácího produktu (HDP). HDP ve 2. čtvrtletí 2020 mezičtvrtletně poklesl o 8,7 % a meziročně o 10,9 %. Časové řady o tvorbě a užití HDP naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Náklady ČPZP na léčbu nemocí srdce loni poprvé přesáhly dvě miliardy korun

10:37 Náklady ČPZP na léčbu nemocí srdce loni poprvé přesáhly dvě miliardy korun

Částku 2,011 miliardy Kč vynaložila za rok 2020 na léčbu nemocí srdce Česká průmyslová zdravotní poj…