Český statistický úřad: Tržby všech hlavních sortimentních skupin prodejen rostly

06.04.2018 9:20

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy v únoru reálně meziměsíčně stagnovaly. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 6,0 %, stejně jako bez očištění.

Český statistický úřad: Tržby všech hlavních sortimentních skupin prodejen rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Meziměsíčně tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy v únoru reálně stagnovaly, přičemž za potraviny vzrostly o 0,6 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 0,8 % a za nepotravinářské zboží o 0,4 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy (při stejném počtu pracovních dní v únoru 2018 i 2017) zvýšily o 6,0 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,1 %, za pohonné hmoty o 7,6 % a za potraviny o 2,4 %.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 6,0 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 9,1 %, za pohonné hmoty o 7,6 % a za potraviny o 2,4 %.

Meziroční zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst internetového a zásilkového prodeje (o 21,6 %). Vyšší tržby realizovaly specializované prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 11,7 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 9,6 %), s výrobky pro domácnost (o 9,5 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 7,1 %) a s oděvy a obuví (o 1,4 %). Prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšil o 2,5 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,0 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,3 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, potravin, výrobků pro kulturu, sport, rekreaci a domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s pohonnými hmotami a s oděvy a obuví.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) klesly reálně meziměsíčně o 3,4 %. Meziročně se tržby snížily o 4,7 % (očištěné i neočištěné o kalendářní vlivy). Tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) meziročně klesly o 6,1 %, za opravy motorových vozidel naopak vzrostly o 1,1 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Výzva k podávání návrhů kandidátů / kandidátek na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2021

14:21 Vláda: Výzva k podávání návrhů kandidátů / kandidátek na udělení Národní ceny vlády Česká hlava za rok 2021

Rada pro výzkum, vývoj a inovace vyhlašuje ve spolupráci se společností Česká hlava PROJEKT, z.ú,, …