Český statistický úřad: V květnu byla míra nezaměstnanosti na 3,4 procenta

01.07.2021 10:06

Obecná míra nezaměstnanosti 15–64letých očištěná od sezónních vlivů dosáhla v květnu letošního roku 3,4 % a meziročně se zvýšila o 0,8 procentního bodu. Míra nezaměstnanosti mužů očištěná od sezónních vlivů dosáhla 2,8 %, míra nezaměstnanosti žen 4,0 %.

Český statistický úřad: V květnu byla míra nezaměstnanosti na 3,4 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Míra zaměstnanosti 15–64letých (podíl zaměstnaných k populaci v této věkové skupině) očištěná od sezónních vlivů dosáhla v květnu 74,0 % a oproti květnu 2020 se snížila o 0,1 procentního bodu. Míra zaměstnanosti mužů po sezónním očištění činila 80,8 %, míra zaměstnanosti žen 67,0 %. Míra zaměstnanosti osob ve věku 15–29 let očištěná od sezónních vlivů činila 45,9 %, ve věku 30–49 let 87,1 % a ve skupině osob 50–64letých 75,8 %.

Míra ekonomické aktivity 15–64letých (podíl ekonomicky aktivních k populaci v této věkové skupině) očištěná od sezónních vlivů dosáhla 76,6 % a proti květnu 2020 se zvýšila o 0,5 procentního bodu. Po sezónním očištění míra ekonomické aktivity mužů (83,1 %) převyšovala míru ekonomické aktivity žen o 13,4 procentního bodu.

„Míra ekonomické aktivity srovnatelná s předcovidovou úrovní je jednou z mála dobrých zpráv. Ukazuje totiž, že ani zvýšení nezaměstnanosti ani přetrvávající nejistota neodradily lidi od působení na pracovním trhu,“ komentuje výsledky Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Eurostat v rámci své tiskové zprávy uveřejní metodicky shodnou měsíční míru nezaměstnanosti, ale za věkovou skupinu 15–74 let. Obecná míra nezaměstnanosti v květnu 2021 u 15–74letých v České republice činila 3,3 %, přičemž údaje vycházejí z Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) za daný měsíc.

Přílohové tabulky (ZDE) 1 a 2 obsahují konzistentní časové řady základních ukazatelů trhu práce a počty zaměstnaných a nezaměstnaných osob od roku 1993. Přidána je tabulka 3 s průměrnými počty skutečně odpracovaných hodin v třídění na zaměstnance a sebezaměstnané. Tato speciální tabulka není očištěná od sezónních vlivů - údaje se dají srovnávat (s vědomím různého počtu pracovních dní) jen meziročně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

7:14 BESIP: Skrytá měření odhalila další rizikové místo v Libereckém kraji

V Hajništi překračuje maximální povolenou rychlost v obci skoro 90 procent motoristů. Výjimkou nebyl…