Za celý rok 2015 hromadná ubytovací zařízení vykázala 10,2% zvýšení počtu ubytovaných osob a počet jejich přenocování se meziročně zvýšil o 9,6 %.
Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl ve 4. čtvrtletí loňského roku 9,1 milionu, tedy o 6,6 % více než ve stejném období předchozího roku. Domácí klientela navýšila v ubytovacích zařízeních počet nocí o 11,1 %. Počet přenocování zahraničních hostů se zvýšil o 3,5 %. Počty přenocování v hotelech se meziročně zvýšily o 6,3 %, v penzionech to bylo o 4,6 %. V ostatních ubytovacích zařízeních došlo ke zvýšení o 8,7 %. V regionálním členění růst vykázala ubytovací zařízení ve 13 krajích. Nejvíce v Ústeckém kraji o 19,1 % a na Královéhradecku a Liberecku (o 17,8 %, resp. o 17,5 %). Jediným regionem, kde se počet přenocování snížil, byla ve 4. čtvrtletí jižní Morava. Pokles o 1,5 % byl zapříčiněn menším zájmem o ubytování ze strany nerezidentů (méně přenocování o 5,9 %).
Do hromadných ubytovacích zařízení přijelo ve sledovaném období celkem 3,6 milionu hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 7,4 %. Počet rezidentů vzrostl o 10,1 %, nerezidentů o 5,5 %. Nejvíce hostů 1,3 milionu se ubytovalo ve čtyřhvězdičkových hotelech. Bylo to o 10,2 % více než v předchozím roce. Do tříhvězdičkových hotelů přijelo 1,1 milionů turistů, což představovalo zvýšení o 8,6 %. Penziony hlásily 8% navýšení a 306 tisíc návštěv.Regionálně se návštěvnost zlepšila ve všech krajích, vyjma jižní Moravy. Lepší výsledky než na konci roku 2014 zaznamenali ubytovatelé např. v Královéhradeckém kraji (o 18,1 %) či v kraji Libereckém (o 17,8 %). V Jihomoravském kraji se ubytovalo o 5,6 % méně zahraničních návštěvníků.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Je pravda, že Agrofert získal od státu dotace?
I když není vůbec jisté, jestli je EU proplatí? Co když ne? Vrátíte je? A proč vůbec čerpáte dotace, když se vám daří dobře? Neměli by být hlavně pro ty potřebné?
Další články z rubriky
22:03 NZM: Vyzkoušejte si život v hospodářství na vlastní kůži
Národní zemědělské muzeum v Praze nabídne návštěvníkům Pražské muzejní noci nevšední zážitkový večer…
- 19:15 České dráhy: Letní změna jízdních řádů regionálních vlaků
- 14:49 ČEZ postaví čtvrtou velkou českou přečerpávací elektrárnu
- 13:21 ČSSZ: Změna výše záloh na důchodové pojištění OSVČ od 1. 7. 2026
- 10:17 Ministerstvo dopravy: Výměna on-line šetří čas i peníze
- 7:23 MHMP: Archiv hl. m. Prahy se v sobotu otevře veřejnosti


