Český statistický úřad: Vývozní ceny v září vzrostly

10.11.2020 11:48

V září 2020 se vývozní i dovozní ceny meziměsíčně zvýšily o 1,9 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 100,0 %. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 0,9 %, dovozní ceny klesly o 1,3 %. Směnné relace dosáhly hodnoty 102,2 %.

Český statistický úřad: Vývozní ceny v září vzrostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Oslabení koruny přispělo k tomu, že se vývozní i dovozní ceny v meziměsíčním vyjádření zvýšily shodně o 1,9 %. Ceny vývozu vzrostly také v meziročním porovnání. Růst vývozních cen o 0,9 % zapříčinily zejména vyšší ceny strojů a dopravních prostředků. Dovozní ceny, které meziročně klesly o 1,3 %, byly ovlivněny setrvávajícími nízkými cenami ropy a ropných výrobků,“ říká Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

tabulka

Meziměsíční srovnání

Vývozní ceny se v září, zejména důsledkem oslabení koruny vůči euru a dolaru, zvýšily o 1,9 % (po očištění o kurzový vliv o 0,3 %). Největší podíl na vývoji celkového meziměsíčního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 1,8 %. Nejvíce rostly ceny minerálních paliv o 7,3 % (zejména elektřiny), ostatních surovin1 o 3,5 % a ceny chemikálií o 1,9 %. Ceny neklesly v žádné ze sledovaných skupin.

Dovozní ceny v září vzrostly o 1,9 % (po kurzovém očištění o 0,3 %). Největší vliv na zvýšení celkového meziměsíčního indexu měl růst cen strojů a dopravních prostředků o 1,7 %. Ceny minerálních paliv se zvýšily o 7,1 % (především plynu a elektřiny), ostatních surovin o 4,5 % a ceny polotovarů2 o 1,9 %. V žádné ze sledovaných skupin se ceny nesnížily.

Směnné relace dosáhly hodnoty 100,0 %. Nejvyšších pozitivních hodnot směnných relací dosáhly potraviny (101,2 %), chemikálie (100,7 %) a průmyslové spotřební zboží (100,3 %). Naopak nejnižší negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly ostatní suroviny (99,0 %) a polotovary (99,7 %).

tabulka

Meziroční srovnání

Ceny vývozu vzrostly o 0,9 % (v srpnu se snížily o 0,5 %). Zásadní vliv na vývoj celkového meziročního indexu mělo zvýšení cen strojů a dopravních prostředků o 2,8 %. Ceny nápojů a tabáku se zvýšily o 5,1 %, potravin o 3,4 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,6 %. Nejvíce se snížily ceny minerálních paliv o 10,6 % (zejména ropných výrobků), chemikálií o 4,4 % a ceny ostatních surovin o 3,3 %.

Dovozní ceny se snížily o 1,3 % (v srpnu o 2,9 %). Největší vliv na pokles celkového meziročního indexu mělo snížení cen minerálních paliv o 22,2 % (zvláště ropy a ropných výrobků). Ceny ostatních surovin klesly o 5,4 % a ceny chemikálií o 2,1 %. Nejvíce rostly ceny strojů a dopravních prostředků o 1,5 %, potravin o 1,4 % a ceny průmyslového spotřebního zboží o 1,3 %.

Směnné relace se snížily na hodnotu 102,2 % (v srpnu hodnota 102,5 %), nicméně sedmý měsíc zůstaly v pozitivních hodnotách. Nejvyšších pozitivních hodnot směnných relací dosáhla minerální paliva (114,9 %), nápoje a tabák (106,4 %) a ostatní suroviny (102,2 %). Negativní hodnoty směnných relací zaznamenaly pouze chemikálie (97,7 %) a polotovary (99,9 %).

graf

Poznámky:
1) Názvem ostatní suroviny jsou v textu označovány suroviny nepoživatelné, s výjimkou paliv (SITC 2)
2) Názvem polotovary jsou v textu označovány tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu (SITC 6)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS povolil fúze v oblastech maloobchodního prodeje automobilů a motocyklů a v oblasti IT

22:11 ÚOHS povolil fúze v oblastech maloobchodního prodeje automobilů a motocyklů a v oblasti IT

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyhověl návrhu společnosti Global Repair Centres, s. r. o., a …