Český statistický úřad: Zájem o zboží přes internet a výrobky pro domácnost vzrostl

08.07.2020 12:31

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily v květnu reálně o 2,0 %, bez očištění se snížily o 0,7 %. Ve srovnání s dubnem vzrostl maloobchod v květnu o 11,6 %.

Český statistický úřad: Zájem o zboží přes internet a výrobky pro domácnost vzrostl
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

„Pokles tržeb zaznamenal prodej pohonných hmot a prodej potravin, naopak prodej nepotravinářského zboží se meziročně zvýšil o 2,6 %. Vyšší tržby vykázal zejména prodej prostřednictvím internetu a také prodej výrobků pro domácnost,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v květnu reálně o 11,6 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 20,5 %, za nepotravinářské zboží o 17,7 % a za potraviny o 2,0 %.

tabulka

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 2,0 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 6,1 % a za potraviny o 0,4 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 9,4 %. V květnu 2020 bylo o dva pracovní dny méně než v květnu 2019.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně snížily o 0,7 %. Tržby za potraviny klesly o 1,5 % a za pohonné hmoty o 11,8 %, naopak za nepotravinářské zboží se zvýšily o 2,6 %.

Nejvyšší zájem přetrvával o nákupy zboží přes internet a zásilkovou službu2) (růst tržeb o 33,6 %). Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím se zvýšily nákupy spotřebitelů zejména v sortimentu výrobků pro domácnost (růst o 15,2 %). Naopak pokles tržeb zaznamenaly specializované prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením (o 1,0 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 1,9 %), s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 9,0 %) a s oděvy a obuví (o 21,0 %). Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin vzrostly o 0,2 %, naopak ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 29,2 %.

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,0 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, oděvů a obuvi, výrobků pro domácnost a farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží. Naopak klesly ceny výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, počítačového a komunikačního zařízení a pohonných hmot.

tabulka

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) vzrostly reálně meziměsíčně o 17,5 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se snížily o 32,6 %. Neočištěné tržby klesly meziročně o 36,8 %, v tom za opravy motorových vozidel se snížily o 30,3 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 38,3 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

Upozorňujeme, že vzhledem k výjimečným opatřením v maloobchodě v souvislosti s onemocněním Covid-19 může dojít k vyšší revizi dříve publikovaných dat. Možnost revize je dána faktem, že část dat, která je běžně modelovaná na základě daňových přiznání k DPH z předchozích období, musela být odhadnuta.

Velice děkujeme všem podnikům, které nám data i v současné nelehké situaci poskytly, a umožnily tak ČSÚ zpracovat výsledky.

graf

Poznámky:
Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc duben 2020 byla revidována, za květen 2020 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2020 budou publikovány v březnu 2021.
1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.
Navazující výstupy: Bazické a meziroční indexy od roku 2000, resp. od r. 2001 jsou k dispozici v časových řadách (ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SFŽP: Do finále soutěže Adapterra Awards jde 21 nejlepších projektů

22:02 SFŽP: Do finále soutěže Adapterra Awards jde 21 nejlepších projektů

Hlasování v soutěži Adapterra Awards o nejlepší nápad, jak připravit česká města a krajinu na proje…