Český statistický úřad: Zimní sezóna se i letos vydařila

10. 5. 2018 11:11

Počet hostů v ubytovacích zařízeních se v 1. čtvrtletí 2018 meziročně zvýšil o 11,4 %, počet přenocování vzrostl o 9,3 %. „Provozovatelé ubytovacích zařízení mají za sebou úspěšnou zimu. Počty hostů se zvýšily o více než 11 %. Z regionů se nejvíce dařilo Plzeňskému kraji, kde návštěvnost vzrostla téměř o čtvrtinu," hodnotí výsledky Pavel Vančura, vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.

Český statistický úřad: Zimní sezóna se i letos vydařila
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

V 1. čtvrtletí 2018 se počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně zvýšil o 11,4 %. Vzrostl také počet přenocování, v tom rezidentů o 9,5 % a zahraničních turistů o 9,0 %. Průměrná délka pobytu dosáhla 3,7 dne.

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku 10,8 milionu nocí, což bylo o 9,3 % více než ve stejném období loňského roku. Domácí klientela strávila v ubytovacích zařízeních o 9,5 % více nocí a zahraniční hosté zvýšili počet svých přenocování o 9,0 %. Nejvíce přenocování (7,3 milionu) bylo uskutečněno v hotelech, o 8,9 % více než loni. V regionálním členění vykázala vyšší návštěvnost ubytovací zařízení ve všech krajích republiky, vyjma Zlínského kraje. Největší růst poptávky po ubytování byl zaznamenán v Plzeňském kraji, kde se počet přenocování zvýšil o 22,0 %, a dále ve Středočeském kraji (růst o 17,2 %).

Do hromadných ubytovacích zařízení přijely ve sledovaném období necelé 4,0 miliony hostů, což meziročně představovalo zvýšení o 11,4 %, přitom zahraničních hostů bylo více než domácích. V porovnání s loňským rokem se počet zahraničních návštěvníků zvýšil o 11,2 %, domácí hostů bylo více o 11,5 %. Hotely zaznamenaly 10,6% zvýšení návštěvnosti a penziony navštívilo v 1. čtvrtletí letošního roku o 14,5 % více hostů než v minulém roce. Regionálně přibylo hostů ve všech krajích. O téměř čtvrtinu (24,0 %) se zvýšil počet hostů v Plzeňském kraji. Nadprůměrnou dynamiku růstu příjezdů zaznamenal také Jihočeský kraj (o 15,5 %), Olomoucký kraj (o 15,3 %) a Středočeský kraj (o 15,2 %). Dlouhá zimní sezóna lákala k návštěvě lyžařských středisek domácí klientelu. Počet ubytovaných rezidentů v Královéhradeckém kraji se tak dostal na úroveň návštěvnosti domácích hostů v Praze.

Nejvíce zahraničních hostů (podle státního občanství) přijelo z Německa. Ve sledovaných zařízeních se jich ubytovalo 422 tisíc, což bylo o 13,7 % více než loni. Druhá příčka patřila ve sledovaném čtvrtletí hostům z Ruské federace. Těch se ubytovalo celkem 143 tisíc, tedy o 14,3 % více než v 1. čtvrtletí 2017. Ubytovaných hostů ze Slovenska přijelo celkem 138 tisíc, s meziročním zvýšením o 11,1 %. Nad sto tisíc příjezdů se ještě dostala návštěvnost z Polska (+6,9 %) a Velké Británie (+5,9 %). Naopak k poklesu návštěvnosti došlo u příjezdů ze Spojených států amerických o 2,1 % a také Francouzů se ubytovalo na začátku letošního roku o 1,3 % méně. Nadprůměrný zájem o návštěvu Česka byl zaznamenán u čínských hostů (+28,2 %), ale také u Španělů (+37,9 %), Ukrajinců (+36,7 %) nebo Maďarů (+34,5 %).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy: Jízdenka na léto nabízí volné cestování po Česku

21:19 České dráhy: Jízdenka na léto nabízí volné cestování po Česku

Jízdenka na léto nabízí za paušální cenu na jeden nebo dva týdny volné cestování bez omezení ujetých…