Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva č. 8/2019

18.08.2019 18:28

Novela zákona o elektronických komunikacích, která zkrátila maximální délku výpovědní doby smluv s operátory na 30 dní, platí už téměř dva roky. Výsledky kontrol ale ukazují, že ne všichni operátoři pravidla dodržují. Upozorňuje na to dnes vydaná monitorovací zpráva.

Český telekomunikační úřad: Monitorovací zpráva č. 8/2019
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ
reklama

 Nová pravidla se přitom vztahují nejen na smlouvy uzavřené po účinnosti novely, ale i na dříve uzavřené kontrakty. V případě, kdy účastník požádá současně s podáním výpovědi o přenesení čísla k jinému operátorovi, zkracuje se výpovědní doba nejvýše na 10 dnů. ČTÚ žádá všechny dotčené zákazníky, kteří se setkali s postupem operátora v rozporu s těmito zákonnými pravidly, aby jej o zjištěných nesrovnalostech informovali.

Problematice výpovědí se monitorovací zpráva věnuje rovněž v příloze přinášející detailní přehled stížností a dotazů, které ČTÚ řešil ve II. čtvrtletí. Firemní zákazníci si často neuvědomují, že předčasné ukončování smluv na dobu určitou nebo jejich automatické prodlužování u nich neprobíhá ve stejném režimu jako u spotřebitelů. Oproti nim u podnikatelů zákon nelimituje maximální výši smluvní pokuty při předčasném ukončení smlouvy, ani nenařizuje operátorům povinnost firemního zákazníka dopředu informovat o automatickém prodloužení smlouvy a vyžádat si jeho souhlas s tímto prodloužením.

Monitorovací zpráva se také věnuje připomínkám Evropské komise k Testu tří kritérií trhu mobilních služeb. Komise přes některé výhrady nepovažuje kroky ČTÚ za překážku pro vnitřní trh, proto nezahájila tzv. druhou fázi. ČTÚ tedy pokračuje v krocích vedoucích k rozšíření seznamu relevantních trhů o velkoobchodní trh mobilních služeb a připomínky Komise hodlá využít i v rámci přípravy vlastní analýzy.

Monitorovací zpráva je ke stažení ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

22:11 Finanční správa: Vzor žádosti o vrácení přeplatku na dani z nabytí nemovitých věcí

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí č. 386/2020 Sb., dochází od 26. září 2020…