Český telekomunikační úřad uspěl před Nejvyšším správním soudem v otázce regulace poštovních služeb

08.12.2021 20:45 | Tisková zpráva

Po několika letech trvajících soudních sporů vydal Nejvyšší správní soud stanovisko rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu ze dne 14. 9. 2021 č.j. 8 As 70/2018 – 100, kterým poskytl jednoznačný výklad toho, co jsou poštovní služby a kdo je provozovatelem poštovních služeb.

Český telekomunikační úřad uspěl před Nejvyšším správním soudem v otázce regulace poštovních služeb
Foto: ČTÚ
Popisek: ČTÚ

Nejvyšší správní soud konstatoval, že zákon o poštovních službách dopadá na všechny subjekty, které provozují služby, které svým charakterem věcně odpovídají vymezení poštovní služby. Poštovní službou je činnost spočívající v dodání poštovní zásilky nebo peněžní částky z místa podání sjednaným způsobem příjemci do místa uvedeného v adrese. Každý podnikatel, který uzavírá smlouvy obsahově odpovídající poštovní smlouvě, poskytuje poštovní služby, a je tedy provozovatelem poštovních služeb. Je zřejmé, že zákon o poštovních službách dopadá na všechny podnikatele, kteří takovou činnost vykonávají bez ohledu na to, jak ji označují.

Nejvyšší správní soud na základě tohoto stanoviska vyhověl kasačním stížnostem Českého telekomunikačního úřadu a postupně pro nezákonnost zrušuje dosavadní rozsudky Městského soudu v Praze a vrací věc k dalšímu řízení.

Český telekomunikační úřad upozorňuje, že podnikání v oblasti poštovních služeb je možné za splnění podmínek podle § 17 a po provedení oznámení podnikání v oblasti poštovních služeb podle § 18 zákona o poštovních službách Českému telekomunikačnímu úřadu. Neoznámení takového podnikání a poskytování poštovních služeb bez oznámení je přestupkem, za který může Český telekomunikační úřad uložit pokutu až do výše 10 000 000 Kč.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Podzemní garáže Národního divadla nabízejí tři dobíjecí stanice pro elektromobily

7:33 ČEZ: Podzemní garáže Národního divadla nabízejí tři dobíjecí stanice pro elektromobily

V Národním divadle můžou v jednu chvíli čerpat energii čtyři elektromobily. Původní dobíjecí stojan …