Nezvyklý název díla vysvětluje Jaroslav Dušek takto: „L2 je obratel v páteři, který se v orientální medicíně nazývá pojmem Brána života. My jsme toto označení použili se skladatelem Ondřejem Smeykalem pro název divadelního tvaru, kterému říkáme ‚úzdravné operum’. Je to hudebně-dramaticky-pohybově-pěvecké dílo. Vypráví příběh, jenž líčí skutečný osud Clemense Kubyho. Ten se před třiceti lety smrtelně zranil, když si rozdrtil druhý obratel bederní části páteře, kterému se právě říká L2. Diagnóza zněla strašlivě – ochrnutí dolních končetin do konce života. Ale on se v nemocnici rozhodl, že neposlechne tu prognózu, kterou uslyšel, a rozhodl se, že bude chodit navzdory tomu stavu, ve kterém byl… Postupně rozhýbal palec nohy, pak nohu v kotníku, poté druhou nohu. Znovu se učil chodit, nosil ocelový korzet a dnes chodí i bez této podpory. Stále pobíhá někde po světě, je na živu a je to nesmírně zajímavá osobnost…“
Ke spolupráci přizval Jaroslav Dušek jednoho z nejoriginálnějších hráčů na didgeridoo Ondřeje Smeykala: „Řekl jsem si, že by bylo zajímavé, kdyby tento australský domorodý nástroj byl vůdčím prvkem takového díla, protože je považován za léčivý,“ pokračuje Dušek. Ondřej Smeykal doplnil tým ještě o hudebního skladatele Maria Buzziho a vzniklo tak originální hudební divadlo. Společně totiž rozepsali zvukové spektrum tohoto nástroje do široké nástrojové partitury pro standardní orchestr a sólové i sborové pěvecké party.
„Životní příběh Clemense Kubyho o jeho sebevyléčení zlomeného obratle L2 – nazývaného v čínské medicíně Brána života – přináší svým originálním tématem i formou svého zpracování novou dimenzi i žánr – není to ani opera, ani opereta, ani muzikál – na jeviště přichází úzdravné operum!“ dodává režisér Jiří Nekvasil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva