Čeští vrtulníkaři byli na cvičení NATO v Turecku

15.05.2015 12:52

Na turecké letecké základně Konya se konalo jedno z největších leteckých cvičení v Evropě NATO Tiger Meet. Do letošního ročníku 2015 se kvůli své vytíženosti a účasti na cvičení Lion Effort pořádané 21. základnou taktického letectva v Čáslavi nezapojila 221. „Tygří“ letka z Náměště se svými vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171š, ale pouze pozorovateli, kteří ale svojí účastí potvrdili důležitost a význam tohoto cvičení pro Vzdušné síly Armády ČR.

Čeští vrtulníkaři byli na cvičení NATO v Turecku
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Cvičení se od 4. do 15. května zúčastnilo deset států, z toho šest států s leteckou technikou, čtyři státy (včetně ČR) vyslaly pozorovatele. Na cvičení samozřejmě nechyběly mezinárodní posádky letounů včasné výstrahy a řízení AWACS (Airborne Warning and Control System ) ve službách NATO. Jako letečtí pozorovatelé se z 221. vrtulníkové letky 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec – Vícenice u Náměště nad Oslavou zúčastnili piloti major Petr Slíva a kapitán Václav Špaček.

Jako každý rok bylo cvičení zaměřeno na součinnost mezinárodních leteckých sil a jejich prostředků pro vybojování vzdušné nadvlády, podpory pozemních sil ve společných operacích COMAO (Combined Air Operation), přímé letecké podpory CAS (Close Air Support), záchrany sestřelených posádek CSAR (Combat Search and Rescue) a zasazení jednotek speciálních sil za nepřátelskou linii.

Všechny státy se účastnily dvou misí denně a jednotlivým letovým úkolům předcházel standardní plánovací proces. Čeští letečtí pozorovatelé se účastnili jak plánovacích procesů, tak procesů vyhodnocení letů. Plánování zahrnovalo vydání rozkazu k provedení misí, rozdělení úkolů mezi jednotlivé státy, naplánování tras letů, časy vzletů/přistání a nasazení letounů, zakreslení do leteckých map a následné vyhodnocení misí. „Cílem cvičení je porovnání našich plánovacích procesů se zahraničím a zjištění, zdali nedošlo ke změnám nebo vylepšením, které bychom mohli na naší základně využít,“ říká kapitán Václav Špaček, účastník cvičení. „Naše letka byla v oblasti plánovacích procesů hodnocena velmi kladně a naše plánovací procesy jsou na vysoké úrovni,“ dodává.

Vrcholem cvičení bylo slavnostní vyhlášení a předání putovní trofeje pro nejlepší jednotku NATO Tiger Meetu – Silver Tiger Trophy. Tuto trofej již v minulosti získala jak 211., tak 221. tygří letka. „Bohužel, tato trofej je pouze pro účastníky cvičení s leteckou technikou a tak v tomto roce ji získat nemůžeme,“ dodává účastník cvičení major Petr Slíva.

Francouzský letoun RAFALLE na letecké základně Konya

Francouzský letoun RAFALLE na letecké základně Konya

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…