Cestování do zemí Unie s občanským průkazem: Ministerstvo zahraničních věcí dementovalo nepřesné informace

03.06.2017 16:34

V reakci na nepřesné informace, které se v posledních dnech objevily v souvislosti s obdobím letních dovolených v některých zpravodajských médiích, Ministerstvo zahraničních věcí ČR potvrzuje, že čeští občané mohou do zemí EU včetně Chorvatska, Bulharska, Velké Británie a Kypru i nadále cestovat nejen na základě platného cestovního pasu, ale také na základě platného občanského průkazu. Podmínky cestování českých občanů do zemí Evropské unie, které jsou uvedeny na webových stránkách www.mzv.cz v kapitole „Cestujeme“, zůstávají v platnosti.

Cestování do zemí Unie s občanským průkazem: Ministerstvo zahraničních věcí dementovalo nepřesné informace
Foto: mzv.cz
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Jak podrobně uvádí text v kapitole „Cestujeme“, občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Nedoporučuje se však cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Doklady musejí být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.

Skutečnost, že některý ze států Evropské unie není součástí Schengenského prostoru (např. Chorvatsko, Bulharsko, Velká Británie, Kypr) nemění nic na podmínkách pohybu občanů členských států uvnitř Evropské unie, tj. i do těchto států může občan ČR cestovat jak s cestovním pasem, tak také s občanským průkazem.

Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, to znamená, že každý občan cestující do některého členského státu Evropské unie musí mít svůj vlastní platný cestovní doklad.

V případě ztráty cestovního dokladu nebo občanského průkazu je nutné se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad ČR, který za účelem návratu do ČR vystaví náhradní cestovní doklad.

Doporučujeme občanům se před cestami zaregistrovat v databázi DROZD.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…