Chcete daňový bonus a uplatňujete zvýhodnění na děti? Zpozorněte!
K 1. srpnu 2013 došlo v Česku poprvé po šesti letech k navýšení hodnoty minimální mzdy. Od ní se posléze odvozují i finanční limity celé řady dalších institutů. Týká se to například hranice měsíčního příjmu pro rodiče uplatňující daňové zvýhodnění na děti, aby měli nárok na daňový bonus vyplácený finančním úřadem. Ten vzniká tehdy, když je daňové zvýhodnění na děti, které činí 1 117 Kč měsíčně na každé dítě, vyšší než daňová povinnost. Potom je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním a daňovou povinností zmiňovaným daňovým bonusem.
Pro nárok na daňový bonus musíte mít měsíční příjem šestkrát vyšší než je minimální mzda
Daňový bonus může uplatnit každý občan České republiky, který má příjem alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy stanovené na začátku kalendářního roku. „Minimální mzda k 1. lednu 2013 byla stanovena ve výši 8 000 korun. Pro uplatnění daňového bonusu za rok 2013 je proto nutné mít příjem alespoň ve výši 48 000 korun,“ vysvětlila Gabriela Ivanco, senior manažerka oddělení daní společnosti Mazars. „Pro rok 2014 se minimální stanovená hodnota měsíčního příjmu pro udělení bonusu zvyšuje o 3 000 korun, tedy na 51 000 korun. Limit si je dobré ohlídat. Nižší příjem, byť o pouhé stokoruny, může totiž ve výsledku zabránit čerpání vysokého daňového bonusu,“ upozornila Ivanco.
OSVČ se dvěma dětmi může na daňovém bonusu získat běžně několik tisíc korun
Výše daňového bonusu může v praxi běžně dosahovat tisíců až desetitisíců korun. Pokud by například OSVČ se dvěma dětmi měla za rok 2013 příjmy 500 000 korun a výdaje 300 000 korun, vyšla by jí daňová povinnost 5 160 korun. Daňové zvýhodnění na dvě děti by ale dosahovalo 26 808 Kč. Od finančního úřadu by tedy modelová OSVČ obdržela daňový bonus 21 648 Kč.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva