Čistý zisk Skupiny ČEZ za první tři čtvrtletí dosáhl téměř 17 miliard korun

12.11.2017 21:04

Čistý zisk Skupiny ČEZ meziročně vzrostl o 13 % na 16,6 mld. Kč, zejména díky prodeji akcií MOL. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně klesl o 6 % na 41,1 mld. Kč, zejména z důvodu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a růstu nákladů na emisní povolenky.

Čistý zisk Skupiny ČEZ za první tři čtvrtletí dosáhl téměř 17 miliard korun
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Naopak pozitivně meziročně působila vyšší výroba v jaderných a větrných elektrárnách. Skupina ČEZ potvrzuje celoroční výhled čistého zisku očištěného na úrovni 19 mld. Kč.

Provozní výnosy dosáhly 146,7 mld. Kč a meziročně vzrostly o 1 %, přičemž výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně stoupla o procento na 44,6 TWh. Výroba elektřiny z větrných, fotovoltaických a malých vodních elektráren vzrostla o 25 %, především díky nárůstu výroby ve větrných parcích v Rumunsku a díky akvizicím větrných zdrojů v Německu na konci roku 2016. Skupině ČEZ se nadále daří na trhu prodeje zemního plynu koncovým zákazníkům, jehož objem meziročně vzrostl o 30 %.

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) meziročně klesl o 2,7 mld. Kč zejména z důvodu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny (-3,1 mld. Kč) a růstu nákladů na emisní povolenky (-1,3 mld. Kč). Pozitivně naopak meziročně působil růst výroby v jaderných a větrných elektrárnách (+1,9 mld. Kč). Čistý zisk meziročně vzrostl o 1,9 mld. Kč zejména vlivem prodeje akcií MOL (+4,4 mld. Kč) a prodeje nemovitostí (+1,1 mld. Kč).

„Dosavadní průběh roku je pro Skupinu ČEZ úspěšný jak z pohledu dosaženého zisku, tak z pohledu plnění strategických rozvojových cílů. Pro budoucnost firmy je důležité, že posilujeme v oblastech nové energetiky. Od září je součástí Skupiny ČEZ společnost Elevion, což je jeden z největších poskytovatelů komplexních energetických služeb v Německu. A také větrná farma v lokalitě Lettweiler Höhe (35,4 MW), čímž instalovaná kapacita Skupiny ČEZ v německých větrných farmách vzrostla již na téměř 134 MW,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Daniel Beneš.

Skupina ČEZ potvrzuje celoroční výhled čistého zisku a zároveň upravuje výhled zisku provozního. „Celoroční výhled EBITDA upravujeme na 52 mld. Kč z důvodu předpokládaného posunu rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC z roku 2011 za horizont letošního roku, a to v návaznosti na rozhodnutí Nejvyššího soudu v obdobném sporu týkajícího se plnění SŽDC z roku 2010. Zároveň potvrzujeme celoroční výhled čistého zisku očištěného na úrovni 19 mld. Kč zejména s ohledem na nižší výhled odpisů a úroků oproti očekávání v srpnu,“ uvedl místopředseda představenstva a finanční ředitel Martin Novák.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla za první tři čtvrtletí meziročně o 3,7 %, po klimatickém a kalendářním očištění o 3,6 %. U velkoodběratelů je nárůst o 4,1 % a u domácností o 3,8 %, což odráží dobrou kondici českého hospodářství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ

22:27 Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ

„Ošetřovné“ pro OSVČ poskytované Ministerstvem průmyslu a obchodu má být obdobou ošetřovného poskyto…