Členy vojenských klubů neodradily ani přívaly deště, pustili se do odklízení černé skládky

19.09.2016 18:36

Ani velmi špatné počasí neodradilo účastníky sobotního pracovního a vzdělávacího setkání na podporu dlouho očekávaného rozšíření rezervace s velkými kopytníky v bývalém milovickém vojenském prostoru, kde se nedaleko předměstí Benátek nad Jizerou nachází rozsáhlá pastvina se zubry a divokými koňmi.

Členy vojenských klubů neodradily ani přívaly deště, pustili se do odklízení černé skládky
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

„Tato obvykle suchá, stepní krajina po vydatných deštích připomínala spíše deltu Dunaje,“ pospal s nadsázkou Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky, který se svými kolegy v oblasti prováděl nekolikadenní biologický monitoring.

Část pro veřejnost byla kvůli počasí zrušena, akce se tak zaměřila na některé práce, které počasí umožnilo. Například na odklizení staré černé skládky se zbytky kabelů. Do práce se zapojily kluby vojenské historie a branných činností, které se ani velmi špatným počasím nedaly odradit. „V době, kdy jejich členové přijížděli na místo, hustě pršelo a oblohu křižovaly blesky. O to více si ceníme jejich pomoci,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Setkání mělo za cíl rovněž koordinovat využívání prostoru různými zájmovými skupinami, od vědců, přes ochránce přírody, myslivce až po členy vojenských klubů.  „Cílem těchto aktivit je společná snaha o zachování unikátnosti tohoto území a tedy i rozšíření rezervace s velkými kopytníky na celou rozlohu stepních pastvin,“ uzavřel Martin Polák, který vojenské kluby a spolky branných činnosti v bývalém vojenském prostoru Milovice koordinuje.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz. 

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha obdaruje dlouholeté dárce krve ročním kuponem na MHD zdarma

22:04 MHMP: Praha obdaruje dlouholeté dárce krve ročním kuponem na MHD zdarma

Hlavní město obdaruje dárce krve ročním kuponem na městskou hromadnou dopravu zdarma. Jednat se bude…