CzechInvest: Pandemie COVID-19 zasáhla i trh fúzí a akvizic

10.08.2020 17:56

Nové vydání M&A Reportu mapuje trendy na trhu fúzí a akvizic v druhém čtvrtletí roku 2020.

CzechInvest: Pandemie COVID-19 zasáhla i trh fúzí a akvizic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do Czechinvest
reklama

Trh fúzí a akvizic byl ve druhém čtvrtletí 2020 významně ovlivněn pandemií COVID-19. Mnoho společností ukončilo nebo omezilo své aktivity. Zároveň se snížily spotřebitelské výdaje a poptávka po ropě i jiných zdrojích energie. Dopad pandemie bude mít za následek systémové změny v obchodech.

Z aktuálního průzkumu EY Global Capital Confidence Barometer vyplývá, že 56 % respondentů z řad top managementu plánuje na trhu M&A v příštím roce aktivitu jejich společnosti. Zároveň 39 % oslovených očekává pokles cen. Investoři se budou primárně zajímat o ekonomickou odolnost akvizičního cíle.

Česká republika

V České republice bylo ve druhém čtvrtletí roku 2020 oznámeno 143 transakcí. Nejvíce fúzí a akvizic (41) proběhlo v odvětví průmyslových výrobků a služeb. Následoval sektor nemovitostí se 39 transakcemi a sektor maloobchodu, spotřebního zboží a zábavy s 19 uzavřenými obchody.

Mezi významné aktivity na českém trhu patří akvizice MVM Group, která kupuje českou energetickou skupinu Innogy od německé společnosti E.ON.SE. Brněnský holding Solitea oznámil zatím největší fúzi na českém trhu v tomto roce. Propojí celkem dvacet tři společností z České republiky a sedm ze Slovenska. Společnost C-Energy Planá koupila většinový podíl v Teplárně Tábor. Skupina ČEZ prodává svůj podíl v izraelské společnosti CyberX. Firma Czech Aircraft Group převzala kontrolu nad výrobcem lehkých sportovních letadel Czech Sport Aircraft’s. Agrofert prodává některé ze svých pekáren spadajících do skupiny PEK. Podrobnosti o vybraných fúzích a akvizicích jsou k dispozici v přiloženém reportu.

Součástí M&A reportu jsou také aktuality z projektu kapitálových účastí CzechLink, který funguje od srpna 2018. Projekt podporuje fúze, akvizice a joint ventures partnerství mezi lokálními a zahraniční investory a tuzemskými zájemci o investici. Obsahuje přehled anonymizovaných společností registrovaných v projektu CzechLink.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČVUT: Fakulta strojní spolupracovala na vývoji přenosného inkubátoru pro testování toxicity látek v ovzduší

10:57 ČVUT: Fakulta strojní spolupracovala na vývoji přenosného inkubátoru pro testování toxicity látek v ovzduší

Tým vědců z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR se podílel na vývoji nového patentu na za…