CzechMed odmítá resterilizaci jednorázových prostředků

12.09.2013 8:20 | Zprávy

CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, dlouhodobě bojuje proti nebezpečné resterilizaci jednorázových zdravotnických prostředků, které nejsou vyvíjeny pro opakované použití. Při jejich vývoji se předpokládá, že budou použity dle doporučení jen jednou a na jednoho pacienta. Opakované použití může přinášet riziko přenosu infekce, poranění a neúčinnosti léčby. Touto „recyklací“ může dojít k porušení účinnosti zdravotnického prostředku a tím i k pochybení v diagnostickém a léčebném procesu. Existuje vysoké riziko přenosu infekce, které v konečném dopadu ohrožuje pacienta a dodatečně zatěžuje zdravotnický rozpočet. Proč se tento nešvar v českém zdravotnictví stále objevuje?

CzechMed odmítá resterilizaci jednorázových prostředků
Foto: CzechMed
Popisek: CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků

Opakovaným použitím mohou jednorázové prostředky ztrácet svou deklarovanou funkčnost. Materiály, ze kterých jsou vyrobeny, nejsou uzpůsobeny na proces opakované sterilizace, který probíhá za jiných podmínek, než byly ve výrobě a při použití chemicky agresivních prostředků. Působením těchto činitelů může dojít k praskání, chemické změně materiálu, zvýšení křehkosti nebo korozi. Děje se tak vlivem nevhodných materiálů ke sterilizaci, absencí vhodných sterilizačních procesů nebo nemožností rozboru jednorázových prostředků. Hlavním argumentem pro opakované použití jednorázových prostředků ze strany poskytovatelů zdravotnické péče je snížení nákladů. Neexistují prokazatelné studie, které by úspory potvrdily. Mezi skryté náklady resterilizace patří především osobní výdaje spojené se zajištěním procesu. Poškození vzniklá opakovaným používáním jednorázových zdravotnických prostředků s sebou nesou náklady do zdravotnického systému v podobě komplikací způsobených špatně fungujícími resterilizovanými prostředky a dodatečnou péčí.

Rizikům resterilizace jednorázových zdravotnických prostředků je vystaven jak pacient, tak pracovníci ve zdravotnictví. Zatímco pacienti nemají díky svým laickým znalostem příliš na výběr, zdravotníci ano. „Přenos infekce v souvislosti s resterilizací je sice legitimní, ale neexistují studie, které by dopad kvantifikovaly. Důvod je jednoduchý - na neetické a nelegální chování se studie nedělají. Odhaduje se však, že z 3 milionů pacientů léčených ve zdravotnických zařízeních v Evropě, zemře 50 000 lidí na získanou infekci. Jednorázové zdravotnické prostředky mohou v boji proti přenosu infekcí významně pomoci. Resterilizované prostředky naopak k riziku přenosu infekce dopomáhají. Rizika spojená s resterilizací jsou vysoká, proto je nutné, aby uzákoněná legislativa začala bezpodmínečně platit i v praxi a nejen na papíře,“ upozorňuje MUDr. Miroslav Palát, prezident asociace CzechMed. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Co s tím hodláte dělat?

https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Svobodni-Tajne-nakupy-za-penize-danovych-poplatniku-792807 Souhlasím s vámi, ale má někdo šanci něco změnit? Je pravda, že si ta komise dělá pořád co chce a mám dojem, že nikdo nemá šanci to vlastně ovlivnit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: K Jeskyni Na Špičáku povede naučná stezka

22:08 Správa jeskyní: K Jeskyni Na Špičáku povede naučná stezka

K Jeskyni Na Špičáku (JNŠ) na Jesenicku povede nově naučná stezka Po stopách doby ledové.