DIAMO: Ministryně průmyslu a obchodu si prohlédla heřmanickou haldu a areál lagun

16.02.2019 21:50

Dva největší projekty státního podniku DIAMO na Ostravsku byly cílem návštěvy ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové.

DIAMO: Ministryně průmyslu a obchodu si prohlédla heřmanickou haldu a areál lagun
Foto: red
Popisek: Budova ředitelství s.p. DIAMO

V doprovodu ředitele státního podniku Tomáše Rychtaříka a ředitele odštěpného závodu ODRA Petra Kříže se seznámila s postupem sanací heřmanického odvalu a lagun OSTRAMO. Vedení státního podniku paní ministryni ujistilo, že práce na obou lokalitách postupují a budou probíhat i nadále v souladu s uzavřenými smlouvami.

Z vrcholu heřmanické haldy, která patří mezi největší ekologické zátěže v ČR, mohla paní ministryně vidět jak rozsah sanovaného území, tak i termickou aktivitu některých míst. Prohlédla si také separační komplex na úpatí haldy, který třídí hlušinu na jednotlivé frakce k dalšímu využití, nehořlavá část se používá k modelování nové podoby území. Celková sanace odvalu by měla být hotova v roce 2030.

V areálu lagun po chemičce OSTRAMO se paní ministryně zajímala především o průběh prací na odstranění kalů a zajištění dalšího postupu, včetně plánované sanace kontaminovaných zemin. Část programu byla věnována prohlídce zařízení čistírny lagunových vod, která slouží k čištění silně kontaminovaných vod z prostoru lagun a kterou bude od března nově provozovat přímo DIAMO.

Na závěr proběhl tiskový briefing, kde paní ministryně a vedení státního podniku zhodnotili stav na lagunách a odpověděli na dotazy novinářů. Připomněli, že konečný termín likvidace kalů se nemění, podle nové smlouvy s firmou AVE CZ odpadové hospodářství, s.r.o., zůstává v platnosti konec roku 2020. Mimo jiné zazněla také informace o tom, že společnost AVE CZ bude hledat i jiné možnosti likvidace kalů tak, aby nebyla závislá pouze na technologii ve Vřesové na Sokolovsku. Z lagun zbývá odtěžit zbytek tzv. filtračních hlinek, což by se mohlo na přání města podařit dříve, možná už koncem dubna.

Program ministryně po návštěvě lokalit pod správou státního podniku DIAMO pokračoval na krajském úřadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

14:20 Uložením časové schránky ČNB ukončila oslavy 100 let koruny

Za přítomnosti tří guvernérů byla ve čtvrtek 5. prosince 2019 do sousoší Světlonoše se lvem na střeš…