DIAMO: Na dolech ČSA a Darkov se intenzivně pracuje i po ukončení těžby

14.05.2021 10:06

Na dolech ČSA a Darkov jsou po dvou měsících od zastavení těžby uzavřeny výbuchuvzdorně všechny ukončené poruby a vyklizeny všechny dobývací technologie, upotřebitelné v OKD.

DIAMO: Na dolech ČSA a Darkov se intenzivně pracuje i po ukončení těžby
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Jak postupuje útlum dolů, ukázal státní podnik DIAMO novinářům, pro které uspořádal 7. 5. 2021 fárání na Dole ČSA. Státní podnik DIAMO převzal doly ČSA a Darkov od společnosti OKD k 1. 3. 2021, a to i se zaměstnanci, z nichž část si ponechal pro likvidaci dolů.

Po ukončení těžby přešly utlumované doly do tzv. režimu zajištění. „Státní podnik DIAMO provádí dle zpracovaného Plánu zajištění dolu především trvalé větrání dolu, čerpání důlních vod, prohlídky a údržby jam a těžních zařízení, ekologický výkliz technologií, uzavírání větrních okruhů pro zeštíhlení větrní sítě a údržby obslužných provozů,“vysvětlil v podzemí novinářům Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO. Aktuálně fárá na Dole ČSA denně zhruba 130 lidí v třísměnném provozu, na Dole Darkov kolem 90.

Na Dole ČSA je provozováno zhruba 50 km chodeb, stejně tak na Dole Darkov. „Uzavírání důlního pole probíhá formou stavění hrází. Na Dole ČSA máme v plánu postavit celkem 35 uzavíracích hrází, z toho 6 už pracovníci dolu a závodu HBZS postavili. Na Dole Darkov by se mělo stavět celkem 62 hrází, z toho 10 už je hotových. Změnám v proudění větrů v podzemí se zároveň musí postupně přizpůsobovat i provoz hlavních ventilátorů na povrchu dolů,“ doplnil Josef Lazárek, ředitel odštěpného závodu DARKOV státního podniku DIAMO.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19733 lidí

Vyklízení upotřebitelných důlních strojů je dokončeno a probíhá tzv. ekologický výkliz, aby v podzemí nezůstaly žádné škodlivé látky, které by mohly způsobit případnou ekologickou havárii, například olejové náplně převodovek apod. Na Dole Darkov se aktuálně připravuje také demontáž pohonů dopravníkového pásu včetně 1100 m pásové konstrukce a 2200 m PVC pásu, které budou později použity po repasování na zásyp jámových stvolů nezpevněným zásypovým materiálem. Na Dole ČSA se provádí stavba hrází pro uzavírku větrního okruhu 22. kry a výstavba lokální čerpací stanice. Jízda kolejovým vláčkem s novináři byla jednou z posledních před rozebráním koleje v místě uzavírací hráze na překopu.

Pracovníci státního podniku DIAMO (dříve zaměstnanci OKD) kromě stavění hrází a větrání zajišťují také degazaci dolu, na Dole ČSA se odsává cca 24 000 m3 100% metanu za 24 hodin, na Dole Darkov cca 18 000 m3 100% metanu za 24 hodin. Dále pak zajišťují čerpání důlní vody a řadu dalších činností v oblasti údržby.

Legislativně přechodem utlumovaného dolu do zajišťovacího režimu dochází k ukončení platnosti povolení hornické činnosti pro otvírku, přípravu a dobývání a je nutno vyřídit povolení hornické činnosti pro zajišťovací a likvidační režim dolu. Zároveň probíhá příprava celé řady dalších dokumentů a zajišťování potřebných souhlasů. Patří mezi ně například stanovisko MŽP k záměru likvidace dolu (EIA), odpis zásob výhradního ložiska, harmonogramy technické likvidace dolu, projektová dokumentace apod. Další etapu technické likvidace dolu lze zahájit až na základě Rozhodnutí OBÚ.

Státní podnik DIAMO podle smlouvy o koupi části závodu OKD převzal ve 2. etapě převodů doly Darkov a ČSA k1. 3. 2021 a s nimi 1750 zaměstnanců OKD. Ještě před převodem dolů společnost OKD na konci února na obou dolech ukončila těžbu. Státní podnik si ponechal 500 zaměstnanců na útlumové práce, ostatním ukončil pracovní poměr dohodou nebo výpovědí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Elektrárna nabízí třetí dávku očkování přímo na pracovišti

8:24 ČEZ: Elektrárna nabízí třetí dávku očkování přímo na pracovišti

Zaměstnanci ČEZ, dodavatelé i lidé z regionu budou moci už zítra podruhé využít očkování proti covid…