DIAMO: Odštěpný závod ODRA uspořádal pro zástupce Slezské Ostravy prohlídku odvalu Heřmanice

26.06.2020 21:15

Komise dopravy a životního prostředí městského obvodu Slezská Ostrava měla 10. června 2020 výjezdní zasedání v areálu heřmanické haldy.

DIAMO: Odštěpný závod ODRA uspořádal pro zástupce Slezské Ostravy prohlídku odvalu Heřmanice
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

Vedení odštěpného závodu ODRA státního podniku DIAMO seznámilo zástupce města s postupem sanačních prací na odvalu. I přes koronavirová omezení práce pokračují podle plánu bezpečně a s ohledem na životní prostředí. Na již sanovaných plochách se provádějí rekultivační práce.

Členové komise dopravy a životního prostředí, včetně místostarostky Hany Herákové a místostarosty Vladimíra Lyčky, se díky zástupcům státního podniku podívali i do míst, kde je veřejnosti vstup zapovězen z bezpečnostních důvodů. Rozsáhlý areál největšího ostravského odvalu si prohlédli postupně z několika míst.

Jak se mohli přesvědčit, sanační práce na haldě stále pokračují a na již sanovaných plochách se provádějí rekultivační práce. Na jižní a jihovýchodní části heřmanického odvalu jsou vysázeny porosty, které vytvořily zelený val. Některé části už ani haldu nepřipomínají, na některých se ale intenzivně pracuje. V současné době oddělují pracovníci s. p. DIAMO termicky aktivní části haldy od ostatní plochy vytvořením vzdušných stěn. Materiál zbavený hořlavé složky se ukládá v severní části odvalu.

„Musíme podniku DIAMO a vedení závodu ODRA poděkovat za projevenou vstřícnost a samozřejmě také za erudovanou přednášku přímo na exponovaných místech sanovaného prostoru haldy,“ uvedli místostarostka Hana Heráková a místostarosta Vladimír Lyčka.

Stát prostřednictvím státního podniku DIAMO pracuje na sanaci haldy už několik let. Cílem je postupně úložné místo těžebního odpadu zabezpečit, aby mohla být lokalita v budoucnu smysluplně využita ve prospěch obyvatel Ostravy a okolí. Jak vedení odštěpného závodu ODRA informovalo, likvidace termicky aktivní haldy může trvat příštích 10 až 15 let. Pak v Heřmanicích vznikne místo staré ekologické zátěže přírodní odpočinková zóna.

„Zástupci městského obvodu se zajímali o historii odvalu a samozřejmě o současné dění. S kolegy jsme se snažili podat maximum informací o postupu sanačních prací i plánovaných kroků. S vedením městského obvodu jsme průběžně v kontaktu. Věřím, že forma exkurze je užitečným doplněním naší dobré spolupráce,“ zhodnotil Petr Kříž, ředitel odštěpného závodu ODRA. Další setkání na haldě by se mělo uskutečnit koncem roku po dokončení I. etapy biologické rekultivace v severní části.

Ředitel Petr Kříž připomněl, že státní podnik nechal provést v loňském roce mimořádné měření kvality ovzduší v pracovním prostředí na odvalu a v obydlené části v Heřmanicích. Výsledky potvrdily, stejně jako pravidelný monitoring škodlivin, že při sanaci heřmanického odvalu nedochází k překračování limitních hodnot nebo hodnot obvyklých pro ovzduší v Ostravě.

Pro zájemce o dění na heřmanické haldě zřídil s. p. DIAMO nedávno speciální webové stránky. Městský obvod Slezská Ostrava o tom informoval obyvatele na svých webových stránkách a sociálních sítích.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: OECD představila Přehled o stavu veřejné správy v ČR

20:08 Ministerstvo vnitra: OECD představila Přehled o stavu veřejné správy v ČR

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zpracovala pro Českou republiku historicky pr…