DIAMO bude více spolupracovat s odvětvovým odborovým svazem

01.06.2021 19:33

Státní podnik DIAMO a Odborový svaz pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) podepsaly dohodu o spolupráci v otázkách důležitých pro pracovní podmínky zaměstnanců a sociální dialog. Byla tak odstartována oficiální spolupráce v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, pracovněprávní legislativy, zdravotnické legislativy, důchodového pojištění, včetně vzájemného poskytování informací a předcházení pracovněprávním sporům.

DIAMO bude více spolupracovat s odvětvovým odborovým svazem
Foto: red
Popisek: DIAMO, logo společnosti

„S převzetím dalších dolů a jejich útlumu nám přibyly stovky zaměstnanců a naším zájmem je udržovat sociální smír, spolupracovat s odbory a vytvářet příznivé a co nejvíc bezpečné pracovní prostředí pro naše zaměstnance. Tato dohoda zaručuje, že budeme řešit společně bezpečnost a ochranu zdraví pracovníků a s tím související témata nejen se základními odborovými organizacemi, ale i s odvětvovým svazem, který má v hornictví a geologii silnou pozici. Státní podnik to posouvá na další úroveň společenské odpovědnosti,“ uvedl Ludvík Kašpar, ředitel státního podniku DIAMO.

„Spolupracovali jsme i dříve, ale podpis dohody představuje určitý milník. Hornická práce je specifická a náročná, proto považujeme za velmi důležité, aby zaměstnanci věděli, že o ně je a bude postaráno. Důraz na bezpečnost a ochranu zdraví není jen moderním trendem, ale v našem oboru musí být prioritou. Věřím, že dohoda povede k trvalému vytváření dobrých pracovních podmínek pro zaměstnance státního podniku,” doplnil předseda OS PHGN Rostislav Palička.

V dohodě se státní podnik zavazuje například soustavně zajišťovat a kontrolovat systém bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), informovat odborový svaz o vývoji úrazovosti a nemocech z povolání, zapojit zástupce OS PHGN do šetření či kontrol a projednávat návrhy a připomínky svazu k oblasti BOZP. Odborový svaz se zavázal například spolupracovat na vypracovávání stanovisek a šetřeních mimořádných událostí. V oblasti legislativy si chtějí obě strany vzájemně poskytovat konzultace a spolupracovat při přípravě obecně závazných právních předpisů v oblasti pracovněprávní, popř. v dalších oblastech, které se mohou týkat sociálních zájmů zaměstnanců.

Plnění dohody se bude vyhodnocovat minimálně jedenkrát ročně a zaměstnanci budou o výsledcích informováni. Součástí hodnocení bude také ocenění vybraných zaměstnanců státního podniku DIAMO za dosažení vynikajících výsledků v oblasti BOZP. Dohoda je uzavřena na dobu neurčitou, za státní podnik ji podepsal ředitel Ludvík Kašpar, za OS PHGN předseda Rostislav Palička a místopředseda svazu Jiří Waloszek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Když nemohou lidé za očkováním, přijede očkování za nimi

21:27 Moravskoslezský kraj: Když nemohou lidé za očkováním, přijede očkování za nimi

Tři mobilní očkovací týmy vyrazí příští týden do odlehlých oblastí Moravskoslezského kraje. Očkování…