DPP: Modernizace zabezpečovacích zařízení na lince C, o víkendu nepojede metro v úseku Florenc – Ládví

10.02.2021 15:16

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) bude o tomto víkendu ve stanici metra Nádraží Holešovice modernizovat stávající elektronické stavědlo a současně vymění dřevěné pražce v traťovém uzávěru. Proto bude po celý víkend, tj. 13. – 14. února 2021, obousměrně přerušen provoz metra na lince C v úseku Florenc – Ládví.

DPP: Modernizace zabezpečovacích zařízení na lince C, o víkendu nepojede metro v úseku Florenc – Ládví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

DPP během výluky zavede náhradní tramvajovou dopravu XC, pro spojení jen do Kobylis je výhodnější využít tramvajové linky č. 3 nebo 24. Metro na lince C bude o tomto víkendu v provozu v úsecích Háje – Florenc a Ládví – Letňany.

Stávající staniční zabezpečovací zařízení ve stanici Nádraží Holešovice bylo historicky první elektronické stavědlo, které DPP v metru instaloval. Bylo to v roce 2002. Do té doby se stavěla pouze reléová staniční a traťová zabezpečovací zařízení. Technologie stávajícího elektronického stavědla má 18 let, již neodpovídá současným požadavkům a potřebám provozu v pražském metru, a proto je potřebné ji zmodernizovat, upgradovat na novou verzi. S velkou nadsázkou lze v tomto případě udělat příměr k modernizaci hardware domácího počítače. Po modernizaci současného stavědla získáme nový systém, který bude na stejné technologické úrovni, jako poslední stavědla instalovaná na trase V. A v úseku Dejvická – Nemocnice Motol a bude tak odpovídat požadavkům 21. století,“ uvedl Milan Pecka, vedoucí Sdělovací a zabezpečovací jednotky DPP.

DPP letos plánuje zmodernizovat zabezpečovací zařízení v dalších stanicích metra. Za měsíc to bude ve stanici Depo Hostivař, v červnu pak na konečné v Letňanech. Náklady na modernizaci elektronického stavědla v jedné stanici činí přibližně 2 miliony korun. Staniční zabezpečovací zařízení zajišťuje bezpečný provoz vlaků v tunelech metra a s jeho využitím řídí provozní zaměstnanci tento provoz - staví vlakové cesty nebo přestavují výhybky, přičemž se na návěstidle vždy rozsvítí příslušný návěstní znak.

Doporučené přestupní vazby směr Vltavská, Nádraží Holešovice, Ládví a dále do Letňan
Pro cestující do/z oblasti Holešovic, Ládví, Sídliště Ďáblice nebo dále na metro směrem do/z Letňan DPP doporučuje využívat náhradní tramvajovou dopravu XC, která bude jezdit po trase Sídliště Ďáblice – Ládví – Kobylisy – Trojská – Nádraží Holešovice (v Partyzánské ulici na předmostí Trojského mostu) – Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Těšnov – Florenc v intervalu 7,5 minuty. Nástupní zastávka pro tramvajovou linku XC pro tuto přestupní vazbu je na Florenci ve směru centrum.

Pro spojení pouze na Prosek nebo do Letňan lze alternativně využít autobusovou linku č. 140 z Palmovky, která bude v úseku Palmovka – Prosek – Letňany – Fryčovická během výluky posílena a bude jezdit v souhrnném intervalu 7,5 minuty. Do oblasti Proseka a Letňan je též možné využít linku B pražského metra s přestupem na pravidelné autobusové linky ve stanici Vysočanská.

Doporučené přestupní vazby do/z oblasti Kobylis
Pro cestující do/z oblasti Kobylis DPP doporučuje využívat tramvajovou linku č. 24, která bude po oba dny jezdit pouze po trase Březiněveská – Kobylisy – Bulovka – Palmovka – Invalidovna – Křižíkova – Florenc ve zkráceném intervalu 7,5 minuty. Nebo lze také využívat tramvajovou linku č. 3, která na/z Florence jezdí po stejné trase, jako bude během výluky jezdit linka č. 24. Nástupní zastávka pro tramvajové linky č. 3 a 24 pro přestupní vazbu do Kobylis je ve směru Karlín.

Náhradní tramvajová doprava

Jako náhradní doprava jsou v denním provozu k dispozici následující tramvajové linky:

 • Linka XC v trase Sídliště Ďáblice – Ládví – Kobylisy – Trojská – Nádraží Holešovice – Výstaviště Holešovice – Strossmayerovo náměstí – Vltavská (na předmostí Hlávkova mostu) – Těšnov – Florenc, odkud dále pokračuje jako linka č. 24 směr Kobylisy.
 • Linka č. 3 ve své pravidelné trase Březiněveská – Kobylisy – Bulovka – Palmovka – Invalidovna – Křižíkova – Florenc – Václavské náměstí – Karlovo náměstí – Nádraží Braník.
 • Linka č. 24 zkrácená do trasy Březiněveská – Kobylisy – Bulovka – Palmovka – Invalidovna – Křižíkova – Florenc, odkud dále pokračuje jako linka XC směr Sídliště Ďáblice.

Změny v zastávkách tramvají
Zřizuje se v obou směrech zastávka Vltavská na předmostí Hlávkova mostu.

Změny v provozu autobusů
Linka č. 140 je v úseku Palmovka – Prosek – Letňany – Fryčovická posílena.

Informační opatření:

 • informační letáky v několika typech (celkem cca 7.000 ks)
  - od 9. 2. v informačních vitrínách ve stanicích metra, na zastávkách povrchové dopravy v dotčené oblasti a ve vozech povrchové dopravy
  - v informačních centrech DP
 • od 10. 2. každých 15 minut hlášení ve všech stanicích metra v českém a anglickém jazyce (hlásí se i během výluky)
 • úprava pevného informačního systému ve stanicích metra dotčených výlukovým dopravním opatřením
 • po dobu výluky hlášení na dotčených linkách povrchové dopravy
 • ve čtvrtek 11. 2. upozornění a informace o výluce v deníku Metro
 • informace o výluce v tištěné podobě na stojanech a v elektronických informačních panelech ve stanicích metra
 • v době výluky na konkrétních místech určení cca 40 informačních tabulí se základními informacemi v češtině i angličtině

Schémata jsou k dispozici na webu DPP ZDE.

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu v České republice. Obsluhuje 142 autobusových, 1 trolejbusovou, 25 denních a 9 nočních tramvajových a 3 linky metra. K 1. 1. 2021 DPP vlastnil 1 165 autobusů, 1 trolejbus, 811 tramvajových vozů a 146 vlakových souprav metra. K 1. 1. 2021 zaměstnával celkem 11 192 pracovníků, z toho 4 379 řidičů a strojvedoucích. Jediným akcionářem DPP je hlavní město Praha. Více informací o DPP naleznete ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

nálepkování

Čemu pozitivnímu podle vás přispívá to věčné nálepkování? Vaše vláda a Vy nevyjímaje, dost často nálepkuje demostranty. Proč? Co tím získáváte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha získala na rozvoj školství přes 78 milionů korun

11:42 MHMP: Praha získala na rozvoj školství přes 78 milionů korun

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podpořilo hlavní město v oblasti školství. V dotačním p…