DPP: Oba vozy lanovky na Petřín dostanou nová kola

16.11.2021 8:24 | Tisková zpráva

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) plánuje postupně vyměnit kola na obou vozech lanovky na Petřín, na všech čtyřech nápravách.

DPP: Oba vozy lanovky na Petřín dostanou nová kola
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

První výměna proběhne ve čtvrtek 25. listopadu od 8:00 do 23:00, druhá ve čtvrtek 16. prosince 2021 ve stejném čase. 

Anketa

Co soudíte o think-tanku Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty?

5%
hlasovalo: 11138 lidí
Z tohoto důvodu bude po oba uvedené dny přerušen provoz lanovky na Petřín. Výměnu kol na zbylých dvou nápravách DPP dokončí v průběhu plánované údržby v březnu 2022.

Kola u každého typu kolejových vozidel mají v návaznosti na nájezd stanovenou určitou životnost, v rámci které je lze opravovat nebo repasovat, aniž by byla snížena jejich funkčnost nebo bezpečnost provozu. „U vozu č. 2, tj. horního, jsme kola nechali odborně zrepasovat naposledy v roce 2019, u vozu č. 1, tj. dolního, to bylo o loňské jarní výluce. Vzhledem k tomu, že se blíží konec jejich životnosti, rozhodli jsme se v DPP pro jejich výměnu za úplně nová kola, která zcela jistě vydrží až do konce provozu současné lanovky, tj. do její připravované modernizace,“ uvádí Pavel Kejha, vedoucí provozu lanové dráhy Petřín.

Výměna kol probíhá přímo u dodavatele montáže nových kol, který je nalisuje na nápravu. Celý proces výroby a instalace trvá zhruba 10 – 14 dnů. „Každý z vozů lanovky má dvě nápravy, máme k dispozici ještě pátou náhradní. Volnou nápravu se starými koly jsme již odeslali výrobci, který nám ji dodá s repasovanými, v tomto případě s novými koly. Tu pak v průběhu jednoho dne dokážeme na voze vyměnit a odinstalovaná náprava opět putuje k výrobci. Tímto způsobem jsme schopni na lanovce postupně vyměnit všechna kola, aniž bychom na dlouhou dobu omezovali další servisní činnosti, nebo dokonce její provoz,“ vysvětluje Pavel Kejha a dodává: „Výměnu kol za nová jsme plánovali zrealizovat během letošní podzimní pravidelné údržby, bohužel došlo ke zdržení dodávky u subdodavatele. Je to de facto výroba na zakázku, složitá technologie, přesnost a kvalita je ale kontrolována ultrazvukem.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Karla Maříková byl položen dotaz

A a B

Je hezké, že chcete všem přidávat, navyšovat dávky, ale proč neříkáte i to B - tedy kde na to vzít? Jste pro zýšení daní? Jakých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Z potravin zelená energie

22:16 Celní správa: Z potravin zelená energie

Pardubičtí celníci zajišťovali přímý dohled nad likvidací potravin. Téměř 7 tun mražených výrobků vč…