„Jsem rád, že se podařilo tento nápad zrealizovat a cestující bude nyní vítat při vstupu do metra tato připomínka na dílo Františka Křižíka. Jméno tohoto významného českého vynálezce a průmyslníka bývá často spojováno právě s obloukovou lampou, nebyl ale jejím vynálezcem, jak je někdy mylně uváděno, ale významně ji zdokonalil,“ uvedl Pavel Fojtík, vedoucí archivu DPP.
Křižík sestrojil tzv. diferenciální regulátor, elektromagnetické zařízení, které pomocí dvou cívek a kuželových železných jader udržovalo hroty uhlíkových elektrod ve stále stejné vzdálenosti a zajišťovalo stálý elektrický proud a dobrou kvalitu světla. Křižík lampu vylepšil během zakázky pro plzeňskou papírnu Ludvíka Pietteho, který vynálezce i finančně podporoval. Patent z roku 1880 proto nese oficiální označení Piette-Křižík.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi
Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…