DPP využívá nový testovací systém pro detekci užívání drog

19.02.2019 20:56

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) neponechává nic náhodě při zajišťování co největší bezpečnosti cestující veřejnosti. Nově začal DPP používat v rámci své kontrolní činnosti moderní testovací systém pro analýzu drog Dräger DrugTest 5000.

DPP využívá nový testovací systém pro detekci užívání drog
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Drogový tester je pravidelně využíván kontrolními zaměstnanci DPP k provádění orientačních vyšetření na jiné návykové látky, a to i u nově nastupujících zaměstnanců Dopravního podniku, především u řidičů a strojvedoucích.

Jedná se o bezpečný a spolehlivý přístroj, který poskytne odpovědným zaměstnancům orientační výsledky bez možnosti chybné interpretace. Ihned na místě zjistí orientační výsledek, zda testovaný zaměstnanec užil jinou návykovou látku. Pokud je orientační vyšetření u kontrolovaného zaměstnance pozitivní, je následně převezen na odborné lékařské vyšetření. Nejen preventivními kontrolami tak DPP jednoznačně posílí prevenci proti užívání jiných návykových látek u svých zaměstnanců.

„Bezpečnost provozu je pro nás zcela zásadní. Z toho důvodu jsme začali ke kontrolám na pracovištích i při zásazích v terénu používat moderní drogový tester Dräger DrugTest 5000. Je pro nás zárukou, že díky němu dojde ke zvýšení bezpečnosti cestujících,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, infrastruktury, technické vybavenosti a bezpečnosti a člen dozorčí rady DPP Petr Hlubuček.

Testovací kazeta dokáže detekovat přítomnost amfetaminu, benzodiazepinu, kokainu, marihuany, metamfetaminu či opiátů v krvi. Testovaný nemusí odevzdávat vzorek krve, přístroj dokáže určit přítomnost jiné návykové látky z dostatečného množství slin. Díky snadné obsluze stačí odstranit kryt a předat testovací kazetu testované osobě. Indikátor se zbarví modře a proces sběru vzorku je tímto dokončen. Jde tak o hygienický a bezbolestný odběr vzorku. Obvykle odběr netrvá déle než čtyři minuty, následně se testovací kazeta a patrona vloží do analyzátoru pro vyhodnocení.

„Po proškolení lze zapůjčit tester jednotlivým útvarům DPP, vedoucí zaměstnanci tak mohou spolehlivě kontrolovat své podřízené zaměstnance na přítomnost jiných návykových látek,“ dodává Daniel Barták, bezpečnostní ředitel DPP s tím, že analyzátor se i snadno přenáší.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…