DPP zahájil stavební sezónu opravou na Hlávkově mostě, na část Libeňského soumostí se vrací provoz tramvají

17.02.2024 16:13 | Tisková zpráva

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) začal od soboty 17. února 2024 od brzkých ranních hodin s plánovanou a nezbytnou opravou tramvajové tratě na Hlávkově mostě a v oblasti zastávek Těšnov, která potrvá zhruba pět týdnů, do úterý 26. března 2024.

DPP zahájil stavební sezónu opravou na Hlávkově mostě, na část Libeňského soumostí se vrací provoz tramvají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo Dopravního podniku hlavního města Prahy

Jedná se o první rozsáhlejší opravu tramvajové sítě v Praze v letošním roce. Z tohoto důvodu bude po celou dobu stavebních prací obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Těšnov – Vltavská. Tramvaje se na Hlávkův most vrátí od úterý 26. března 2024 od ranního výjezdu. Od soboty 17. února 2024 od ranního výjezdu se současně v omezené podobě vrací provoz tramvají na část Libeňského soumostí, a to na úsek mezi zastávkami Maniny a Libeňský most, kam budou zajíždět linky č. 1 a 27.

Tramvajová trať na Hlávkově mostě je uložena na velkoplošných panelech. V rámci její opravy DPP panely demontuje, nahradí poškozené kusy a kompletně vymění asfaltový povrch a pryžové profily, na kterých jsou velkoplošné panely umístěny. Kromě toho vymění kolejnice a dožívající výhybkové systémy v úseku. Oprava tramvajové tratě bude probíhat v celém úseku od kolejového trojúhelníku u stanice metra Vltavská, resp. u Antonínské ulice až po křižovatku ulic Těšnov, Na Poříčí a Na Florenci.

„Tramvajová trať je v tomto úseku vlivem stáří skutečně dožilá a opravu musíme opravdu provést. Pokud bychom ji nezrealizovali v plánovaném termínu, je reálné riziko, že by mohlo dojít k havárii. Při vzestupu teplot na jaře by totiž mohlo dojít k vzedmutí panelů, které jsou po devíti letech od poslední opravy různě pootočené nebo poškozené stejně jako pryžové profily, které upevňují kolejnice k panelům. Vzedmutí panelů by znamenalo poškození kolejnic a okamžité zastavení provozu,“ vysvětluje důvody plánované opravy tramvajové tratě Miroslav Penc, vedoucí jednotky Dopravní cesta Tramvaje DPP.

„Po celou dobu opravy tratě nebudou stavební práce v žádném případě omezovat provoz na magistrále. Provoz zde zůstane zachován v obou směrech v obou pruzích. Tímto způsobem byla od počátku oprava tratě na Hlávkově mostě koncipována a koordinována. Daní za to je delší trvání oprav a výluky tramvajového provozu,“ říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora hl. m. Praha pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Od stejného termínu, tj. od soboty 17. února 2024 od ranního výjezdu, se na část Libeňského soumostí, pouze v úseku mezi zastávkami Maniny a Libeňský most vrací v omezené podobě tramvajový provoz. Umožní to dočasný kolejový přejezd tzv. Californien (kaliforňan), který DPP naistaloval v oblasti zastávek Libeňský most. Do 25. března 2024 do skončení denního provozu sem budou zajíždět linky č. 1 a 27. Omezený provoz tramvají v tomto úseku zůstane zachován i po tomto termínu do odvolání, nicméně vzhledem na další stavební práce, opravy a rekonstrukce plánované různými subjekty v Praze dojde od 26. března 2024 k další úpravě linkového vedení tramvají.

Zhruba 600metrový úsek mezi tramvajovou zastávkou Libeňský most a stanicí metra či zastávkou Palmovka mohou cestující přejít pěšky nebo využít náhradní autobusovou dopravu X25, která bude jezdit v úseku Palmovka – Libeňský most v denním provozu:

 • ve špičkách pracovních dnů v intervalu 4 minut, mimo špičku v intervalech 5 minut,
 • o víkendech a svátcích ve špičce v intervalu 7 minut a mimo špičku v intervalu 8 minut.

V nočním provozu bude jezdit náhradní autobusová doprava X94 v trase Palmovka – Tusarova.

Dopravní opatření – oprava tramvajové tratě v úseku Těšnov – Vltavská

Z důvodu opravy tramvajové trati na Hlávkově mostě bude od soboty 17. února 2024 od cca 4:30 do úterý 26. března 2024 do zhruba 4:30 obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Těšnov – Vltavská.

Změny tras tramvajových linek:

 • Linka č. 1 bude ve směru od Sídliště Petřiny ukončena v zastávce Libeňský most. 
 • Linka č. 6 bude ve směru z centra ze zastávky Výstaviště odkloněna přes zastávky Nádraží Holešovice (v Partyzánské ulici), Trojská a Ke Stírce do zastávky Kobylisy (nástupní zastávka Březiněveská). 
 • Linka č. 14 bude ve směru z centra ze zastávky Bílá labuť odkloněna přes zastávky Florenc, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Balabenka, Nádraží Libeň a Hloubětín do obratiště Lehovec. 
 • Linka č. 25 bude ve směru z centra ze zastávky Dělnická odkloněna přes zastávky Ortenovo náměstí a Nádraží Holešovice do obratiště Výstaviště. 
 • Linka č. 27 bude ve směru z centra ze zastávky Výstaviště odkloněna přes zastávky Nádraží Holešovice (v Plynární ulici), Ortenovo náměstí, Dělnická a Maniny do zastávky Libeňský most.
 • Linka č. 94 bude rozdělena na dvě části:
  - ve směru od Slivence odkloněna ze zastávky Strossmayerovo náměstí přes zastávky Vltavská, Holešovická tržnice, Dělnická, Ortenovo náměstí a Nádraží Holešovice do obratiště Výstaviště
  - ve směru od Lehovce bude zkrácena do zastávky Palmovka.

V denním provozu zůstává tramvajová linka č. 31 v trase Spojovací – Ohrada – Palmovka – Balabenka – Vysočanská.

Změny v zastávkách tramvají:
Zřizují se zastávky Libeňský most (na Libeňském mostě):
- nástupní u křižovatky se sjezdovou rampou do ulice U Libeňského mostu,
- výstupní u křižovatky se sjezdovou rampou do Štorchovy ulice.

Dopravní opatření – přerušení provozu tramvají v úseku Libeňský most – Palmovka

Z důvodu havarijního stavu části Libeňského soumostí je do odvolání obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Libeňský most – Palmovka. Od soboty 17. února 2024 od cca 4:30 do úterý 26. března 2024 do zhruba 4:30 bude v denním provozu v trase Palmovka – Libeňský most zavedena náhradní autobusová doprava X25 a v nočním provozu v trase Palmovka – Tusarova náhradní autobusová doprava X94.

Zastávky náhradní autobusové dopravy X25: 

 • Palmovka – nástupní: v zastávce tramvají směr do centra v ulici Na Žertvách 
 • Palmovka: v zastávce tramvají směr z centra v Zenklově ulici 
 • Libeňské doky: ve Voctářově ulici přibližně 30 metrů před křižovatkou se Smrčkovou ulicí 
 • Libeňský most: na nájezdové rampě ze Štorchovy ulice u křižovatky s Libeňským mostem
 • Libeňský most: na sjezdové rampě do Štorchovy ulice přibližně 40 metrů za křižovatkou s Libeňským mostem 
 • Štorchova: ve Voctářově ulici přibližně 35 metrů za křižovatkou se Štorchovou ulicí 
 • Libeňské doky: ve Voctářově ulici před křižovatkou s Tkalcovskou ulicí 
 • Divadlo pod Palmovkou: v zastávce tramvají
 • Palmovka – výstupní: v zastávce tramvají směr z centra v ulici Na Žertvách

Zastávky náhradní autobusové dopravy X94:

 • Palmovka – nástupní: v zastávce tramvají směr do centra v ulici Na Žertvách 
 • Palmovka: v zastávce tramvají směr z centra v Zenklově ulici
 • Libeňské doky: ve Voctářově ulici přibližně 30 metrů před křižovatkou se Smrčkovou ulicí
 • Libeňský most: na nájezdové rampě ze Štorchovy ulice u křižovatky s Libeňským mostem
 • Maniny: v zastávce tramvají
 • Tusarova: v Jateční ulici před křižovatkou s ulicí Komunardů
 • Dělnická, Maniny: v zastávkách tramvají
 • Libeňský most: na sjezdové rampě do Štorchovy ulice přibližně 40 metrů za křižovatkou s Libeňským mostem
 • Štorchova: ve Voctářově ulici přibližně 35 metrů za křižovatkou se Štorchovou ulicí
 • Libeňské doky: ve Voctářově ulici před křižovatkou s Tkalcovskou ulicí
 • Divadlo pod Palmovkou: v zastávce tramvají
 • Palmovka – výstupní: v zastávce tramvají směr z centra v ulici Na Žertvách

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) je v České republice největším dopravcem zajišťujícím městskou hromadnou dopravu. Obsluhuje celkem 3 linky metra, 150 autobusových, 36 tramvajových (27 denních a 9 nočních) a 1 trolejbusovou linku. K 1. lednu 2024 DPP vlastnil 1 185 autobusů, z toho 14 elektrobusů, 146 vlakových souprav metra, 782 tramvajových vozů a 16 trolejbusů. Podnik měl k 1. lednu 2024 v evidenčním stavu celkem 11 225 zaměstnanců, z toho 4 439 řidičů a strojvedoucích MHD. Jediným akcionářem DPP je hlavní město Praha. Více informací o DPP naleznete ZDE.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda rozhodla o dodavateli nového jaderného zdroje, zahájí jednání o stavbě dvou bloků v Dukovanech

22:03 Úřad vlády: Vláda rozhodla o dodavateli nového jaderného zdroje, zahájí jednání o stavbě dvou bloků v Dukovanech

Vláda udělala další podstatný krok k výstavbě nových jaderných zdrojů v Česku. Na zasedání ve středu…