Den otevřených dveří v provozně-účelovém zařízení Poslanecké sněmovny v Harrachově

02.10.2023 12:12 | Tisková zpráva

V sobotu 30. září 2023 proběhl v provozně-účelovém zařízení Poslanecké Sněmovny v Harrachově Den otevřených dveří. Zájemci si mohli prohlédnout Jedličkovu vilu i pozdější přístavbu, jejímž autorem je Karel Prager.

Den otevřených dveří v provozně-účelovém zařízení Poslanecké sněmovny v Harrachově
Foto: Kancelář Poslanecké sněmovny
Popisek: Jedličkova vila v Harrachově

„Je to poprvé, co Den otevřených dveří v tomto zařízení pořádáme. Chceme občanům a návštěvníkům Harrachova přiblížit historii a architekturu tohoto objektu a také jeho využití. Slouží zejména pro zázemí výjezdních pracovních jednání orgánů Poslanecké sněmovny a pracovních týmů Kanceláře Poslanecké sněmovny. V případě volné kapacity je zde možné uskutečnit pobyty zaměstnanců Kanceláře Poslanecké sněmovny, poslanců, zaměstnanců Kanceláře Senátu, senátorů a zaměstnanců jiných veřejných institucí. Jsem rád, že naše nabídka zaujala řadu lidí, kteří si přišli tuto architektonicky zajímavou stavbu prohlédnout,“ uvedl vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek. Během Dne otevřených dveří jsme v harrachovském areálu přivítali stovky lidí. Zájemcům jsme nabídli i cizojazyčné prohlídky.

Návštěvníci se během komentované prohlídky dozvěděli zajímavosti o historii objektu. Vilu si v letech 1923-1925 jako mimopražské odpočinkové sídlo nechal vystavět český lékař Rudolf Jedlička. S tímto domem se pojí záhada, která dodnes není rozluštěna: podle některých nepřímých indicií by autorem stavby mohl být významný architekt Dušan Samo Jurkovič. Písemné doklady pro určení autora projektu Jedličkovy vily ale i po mnohaletém intenzivním pátrání pracovníků Archivu Poslanecké sněmovny dosud chybí.

Před druhou světovou válkou a krátce i po ní dům sloužil dětem z Jedličkova ústavu. Ministerstvo zdravotnictví později chtělo z vily vybudovat dětskou ozdravovnu, pro velkou finanční náročnost ale z těchto plánů sešlo. Když v roce 1956 objekt získala do správy Kancelář Národního shromáždění, byla vila v havarijním stavu. Projekt stavebních úprav v 70. letech 20. století měl na starost architekt Josef Fuchs, k jehož realizacím patří například Veletržní palác v Praze. Od druhé poloviny 70. let se pak uvažovalo o rozšíření areálu. Autorem přístavby je architekt Karel Prager, jedna z nejvýraznějších tváří československé architektury druhé poloviny 20. století. S jeho jménem je spojena i další parlamentní budova - bývalé Federální shromáždění. Harrachovská přístavba, která je jednou z mála Pragerových realizací mimo Prahu, byla dokončena v roce 1985.

Po vypuknutí války na Ukrajině dala Kancelář Poslanecké sněmovny své harrachovské zařízení k dispozici pro dlouhodobé ubytování ukrajinských uprchlíků. Loni zde našlo bezpečné zázemí celkem 28 osob, šlo především o matky s dětmi.

Provozně-účelové zařízení v Harrachově je v současné době využíváno Poslaneckou sněmovnou především pro jednání výborů a dalších orgánů. Příkladem je nadcházející pracovní setkání podvýboru pro heraldiku a vexilologii, které se koná již příští týden. V případě dostupné kapacity mají možnost využít tento areál také samotní poslanci nebo zaměstnanci Kanceláře Poslanecké sněmovny.

Druhé provozně-účelové zařízení Sněmovny se nachází v Lipnici nad Sázavou a od vypuknutí konfliktu na Ukrajině stále slouží jako ubytovací místo pro válečné uprchlíky.

Další Den otevřených dveří pořádá Kancelář Poslanecké sněmovny tradičně 28. října v sídle Poslanecké sněmovny v Praze na Malé Straně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…