Deset tisíc převozů novorozenců Novorozeneckou transportní službou pod hlavičkou FN Brno

03.06.2019 9:49

V minulém týdnu se uskutečnil 10.000 převoz novorozence Novorozeneckou transportní službou v Jihomoravském regionu.

Deset tisíc převozů novorozenců Novorozeneckou transportní službou pod hlavičkou FN Brno
Foto: FN Brno
Popisek: Převoz novorozence Novorozeneckou transportní službou v Jihomoravském regionu

Novorozenecká transportní služba je nedílnou součástí regionálního systému diferencované péče o novorozence. Vznikla již na začátku prosince 1990 při Novorozenecké JIP na Obilním trhu, která tehdy spadala pod II. Dětskou kliniku Fakultní dětské nemocnice Brno. V současnosti tuto službu pro jihomoravský region zajišťuje personál Novorozenecké JIP Pediatrické kliniky FN Brno ve spolupráci s Neonatologickým oddělením FN Brno, Klinikou dětské anesteziologie a resuscitace FN Brno a Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje. Již v roce 1991 během prvního roku fungování této služby bylo uskutečněno 327 převozů.  V dalších letech počty kolísaly mezi 300 – 350 transporty ročně. V průběhu let bylo využíváno asi sedm typů sanitních vozů. V posledních letech je pro neonatologický tým vyčleněn vždy určitý sanitní vůz z jednotné flotily vozů Zdravotnické záchranné služby JmK, který je speciálně upravený pro transportní inkubátor s výbavou.

Transportní tým vyjíždí pro kriticky nemocné nebo ohrožené novorozence ve složení lékař (neonatolog, dětský anesteziolog), neonatologická sestra a řidič-záchranář. Novorozenci jsou transportováni ze spádových porodnic převážně na Novorozeneckou JIP Pediatrické kliniky, velmi úzce ale spolupracujeme i s Neonatologickým oddělením Perinatologického centra FN Brno stejně jako s ostatními zejména moravskými perinatologickými centry. Z Novorozenecké JIP PEK jsou transporty novorozenců zajišťovány do Dětského kardiocentra FN Motol nebo na jiná superspecializovaná pracoviště dalších nemocnic zejména v Praze.

Péče o novorozence je v mnohém specifická a liší se od služeb, které poskytuje Zdravotnická záchranná služba větším dětem a dospělým pacientům. Proto je pro transport novorozenců zřízen speciální tým s patřičným vybavením, s cílem stanovit ještě před transportem novorozence adekvátní postup, dítě stabilizovat a zajistit a již během transportu mu poskytnout optimální léčbu a maximální možný komfort. Transport by měl být pokračováním nastavené léčby novorozence včetně zajištění na úrovni intenzívní a resuscitační péče, je-li třeba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká obchodní inspekce: Hračka želva překračuje povolený limit olova a kadmia

10:33 Česká obchodní inspekce: Hračka želva překračuje povolený limit olova a kadmia

Česká obchodní inspekce zjistila, že na vnitřním trhu je v nabídce hračka želva, která představuje r…