Dětští uživatelé drog a alkoholu stojí VZP ročně přes 15 milionů korun

30.06.2014 15:26

Pojišťovna podpořila pilotní zřízení adiktologické ambulance pro děti a dorost.

Dětští uživatelé drog a alkoholu stojí VZP ročně přes 15 milionů korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Všeobecná zdravotní pojišťovna

Zdravotní problémy, které dětem a mládeži ve věku do 18 let způsobil alkohol a drogy, stály loni Všeobecnou zdravotní pojišťovnu více než 15,6 milionu korun. To je o 2,5 % více než o rok dříve. Počty dětských klientů VZP, kteří kvůli problémům s alkoholem či drogami skončili v péči lékařů, se přitom pohybují stabilně kolem 1 500 ročně. Aby se tato čísla mohla postupně snižovat, podpoří VZP pilotní projekt unikátní adiktologické ambulance pro děti a dorost ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

VZP je jedinou zdravotní pojišťovnou, která se s nemocnicí na projektu podílí. Spolupráce je dohodnuta na 12 měsíců, za tu dobu je VZP připravena uhradit služby nově vzniklé ambulance do výše tří milionů korun.

Nejvíce dětských a mladistvých klientů VZP mělo po oba dva roky problémy s alkoholem, na druhém místě byly kanabinoidy (marihuana, hašiš) a na třetím stimulancia (především pervitin). Přesné počty klientů VZP mladších 18 let, kteří se v uplynulých dvou letech potýkali se zdravotními problémy kvůli zneužívání některé z návykových látek, ukazuje následující tabulka.

Většina uvedených nákladů (cca 85 %) je za léčení v nemocnici či v psychiatrické léčebně. Necelých 10 % pak připadá na náklady zdravotnické záchranné služby.

Celkové náklady VZP na diagnózy zahrnující zneužívání alkoholu či jiných drog (tedy včetně dospělých klientů), činily v roce 2013 zhruba 734 milionů korun.

Doposud v Česku nefunguje žádná specializovaná adiktologická ambulance pro děti a dorost. Pilotní projekt Všeobecné fakultní nemocnice v Praze by měl být za dvanáct měsíců podrobně vyhodnocen a výsledky by měly mimo jiné posloužit i k otevření diskuse, zda by mělo smysl zřídit podobná zařízení například ve všech krajských městech.

Mgr. Oldřich Tichý
vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: VZP

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Premiér Babiš na Demografickém summitu v Budapešti vyzval Evropu ke zvýšení porodnosti a varoval před masovou migrací

16:09 Vláda: Premiér Babiš na Demografickém summitu v Budapešti vyzval Evropu ke zvýšení porodnosti a varoval před masovou migrací

Předseda vlády Andrej Babiš se společně s ženou Monikou ve čtvrtek 23. září 2021 na pozvání maďarské…