Do odběrů pro testování COVID - 19 je po celé České republice zapojeno již 32 týmů HZS ČR

04.12.2020 19:02

Do současné doby, v rámci celé ČR, působilo našich 17 mobilních odběrových týmů, které se podílely na odběrech typicky v objektech s větším počtem testovaných osob, například domovy s pečovatelskou službou a podobně. K dnešnímu dni hasiči takto odebrali již více než 12.000 vzorků v rámci celé ČR.

Do odběrů pro testování COVID - 19 je po celé České republice zapojeno již 32 týmů HZS ČR
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo
reklama

Aktuálně je od dnešního dne připraveno rozšíření celkového počtu našich odběrových týmů HZS ČR na 32. Jejich uvedení do praxe předcházelo uzavření smluv, respektive dodatku k již podepsané smlouvě mezi MV-generálním ředitelstvím HZS ČR, Zdravotnickým zařízením MV a Ministerstvem zdravotnictví. Tento dodatek umožní, zjednodušeně řečeno, aby hasiči mohli poskytovat zdravotnickou službou veřejnosti, formou odběru vzorků. Vždy se samozřejmě jedná o hasiče - zdravotníky, kteří mají potřebné zdravotnické vzdělání, a byli k odběru vzorků odborně vyškoleni. Jsou to například ti hasiči, kteří u dopravních nehod poskytují lidem neodkladnou předlékařskou péči, do příjezdu zdravotnické záchranné služby. Jejich nasazení v odběrových týmech nijak neovlivní naši zásahovou činnost.

V první fázi budou odběrové týmy HZS ČR připraveny pro využití při testování pedagogických pracovníků. Systém má být takový, že zájemci si nejčastěji online vyplní žádanku/formulář, zašlou do příslušného spádového místa v rámci kraje, kde se budou žádanky evidovat a zpracovávat podle pokynů krajského koordinátora, který následně předá info do CŘT. Pokud by došlo v některých místech k výraznému převisu poptávky nad kapacitními možnostmi stacionárního odběrového místa, budou je naše týmy posilovat, případně i odebírat samostatně, na vyslání. Aktuálně se finalizuje metodika, ale principiálně v případě učitelů, by se mělo jednat o takový postup, při kterém budou učitelům prováděny testy s rychlým výsledkem. V případě pozitivity a příznaků budou tito odesláni domů jako nemocní, v případě pozitivity bez příznaků podstoupí další, tentokrát PCR test.

V druhé fázi, od 18. 12. 2020, se předpokládá využití našich odběrových týmů v rámci stacionárních odběrových míst, kde bude možnost dobrovolného bezplatného testování populace pro všechny zájemce, nejen učitele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo pro místní rozvoj: Pravidla spolufinancování projektů z prostředků EU se změní

21:30 Ministerstvo pro místní rozvoj: Pravidla spolufinancování projektů z prostředků EU se změní

Přechod do nového programového období 2021-2027 pro projekty financované z prostředků EU sebou přiná…