Dobrovolníci uklidili pastvinu divokých koní v Milovicích od odpadků a suti

08.04.2018 9:30

Několik pytlů odpadků a stavební suti posbírali dnes dopoledne dobrovolníci na pastvině divokých koní v Milovicích. Do odklízení nepořádku se pustili členové vojenských klubů zapojených do projektu Military Experience.

Dobrovolníci uklidili pastvinu divokých koní v Milovicích od odpadků a suti
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

„Letos se úklid zaměřil nejenom na samotnou pastvinu, ale také její bezprostřední okolí. Jednak stezky, které využívají návštěvníci k obcházení rezervace a také na plochy, které využívají k parkování,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. „Kolegům z vojenských klubů bych chtěl velice poděkovat, jejich pomoc je pro nás nesmírně důležitá,“ ocenil Dalibor Dostál.

Z pastviny a jejího okolí brigádníci odnesli množství pytlů naplněných pet-lahvemi, kusy železa, rezavými dráty, igelity a dalším odpadem. Z terénu odstranili také staré pneumatiky, linolea, dveře a další zbytky. „Černé skládky jsou problém všude v republice. Velké plochy bývalého vojenského prostoru samozřejmě lákají k vyvážení odpadů ještě více, proto by radnice místních obcí a měst měly ve svých rozpočtech na odstraňování odpadů z lokalit ve svých katastrech pamatovat ve větším rozsahu,“ doplnil Dalibor Dostál.

Pytle na odpadky, pracovní rukavice a svoz sesbíraného odpadu letos zajistilo Město Milovice, které pořádalo úklid také na dalších místech ve spolupráci se spolkem Maminky dětem a firmou FCC Česká republika. „Radnici bychom chtěli poděkovat, stejně jako dobrovolníkům, kteří uklízeli přístupové cesty vedoucí k rezervaci,“ doplnil Dalibor Dostál.

Včerejší odklízení odpadků a černých skládek nebylo v rezervaci poslední. Dobrovolníci se podobných akcí na pomoc přírodě účastní opakovaně. Odklízejí jak zbytky po působení armády ve vojenském prostoru, tak černé skládky, které se v oblasti nahromadily po odchodu vojáků.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u měst Milovice a Benátky nad Jizerou. Spolu se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace se stala prvním místem na světě, kde se vyskytují všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy. I díky tomu se stala světově nejsledovanějším projektem posledních let realizovaným v České republice.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

O společnosti Česká krajina:
Ochranářskou společnost Česká krajina (ZDE) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo obrany opět nabízí nepotřebné nemovitosti, koupit můžete i řopík na jihomoravské vinici

22:54 Ministerstvo obrany opět nabízí nepotřebné nemovitosti, koupit můžete i řopík na jihomoravské vinici

Ve středu 22. září Ministerstvo obrany vyhlásilo letos již předposlední výběrové řízení na zjištění …