Dodržování nařízení vlády, které zvýšilo minimální mzdy řidičům autobusů, bude kontrolovat SÚIP

24.02.2017 18:38

Od začátku letošního roku platí nařízení vlády, které zajistilo zvýšení minimální mzdy u řidičů veřejné autobusové dopravy. O výkladu nového nařízení a kontrolách jeho dodržování jednali představitelé Ministerstva práce a sociálních věcí se zástupci dopravních odborů.

Dodržování nařízení vlády, které zvýšilo minimální mzdy řidičům autobusů, bude kontrolovat SÚIP
Foto: Martin Kovář
Popisek: Budova MPSV

Na Ministerstvu práce a sociálních věcí se dnes uskutečnilo jednání členů předsednictva Odborového svazu dopravy, předsedy Luboše Pomajbíka a místopředsedy Alfonze Kokošky, s prvním náměstkem ministryně Robertem Baxou a náměstkem pro řízení sekce legislativy Petrem Hůrkou. Obsahem jednání byl výklad ustanovení pracovněprávních předpisů, které upravují odměňování řidičů veřejné autobusové dopravy od prvního ledna letošního roku.

„Potvrdili jsme zástupcům Odborového svazu dopravy, že zaměstnavatelé musí respektovat právní předpisy a při odměňování řidičů je zohlednit. Na dodržování minimální a nejnižší zaručené mzdy, včetně odměny za čekání mezi spoji a příplatku za ztížené pracovní prostředí u řidičů autobusové dopravy se tento rok při kontrolách ve zvýšené míře zaměří i Státní úřad inspekce práce,“ řekl první náměstek ministryně Robert Baxa.

„Výsledkem dnešního jednání je dohoda o poskytnutí výkladu při vzniku práva na příplatek za ztížené pracovní prostředí v podmínkách u řidičů veřejné linkové dopravy,“ sdělil předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dohodu zprostředkovalo při složitých tripartitních jednáních mezi dopravci, zástupci vlády, krajů a zaměstnaneckými odbory.

„Nejnižší zaručená mzda řidičů se od prvního ledna zvýšila ze 71,60 korun za hodinu na 98,10 korun za hodinu. Zavedl se také příplatek za ztížené pracovní prostředí a navýšila se částka odměny pro řidiče autobusů za dobu čekání mezi spoji, která nově činí nejméně minimálně 88,30 korun za hodinu čekání, přičemž dosud se jednalo o minimálně 50 korun za hodinu čekání,“ připomněl náměstek Petr Hůrka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Ryanair bude od zimní sezóny létat nově do Neapole

17:38 Letiště Praha: Ryanair bude od zimní sezóny létat nově do Neapole

Letecká společnost Ryanair otevře od zimní sezóny novou přímou linku do italské Neapole. Lety z Prah…