Drážní úřad: Kontrola provozu vlaků Arrivy

27.02.2020 17:11

Dopravce ARRIVA vlaky prošel v únoru intenzivní dozorovou činností. Státní dozory neprobíhaly jen na „papírovou kontrolu“, ale především se přímo zaměřily na situaci v praxi.

Drážní úřad: Kontrola provozu vlaků Arrivy
Foto: Drážní úřad
Popisek: Drážní úřad
reklama

Kromě intenzivní dozorové činnosti byly provedeny také průběžné kontroly v prosinci a v průběhu ledna. Dopravce ARRIVA vlaky u nás provozuje část vybraných rychlíkových linek, které objednává Ministerstvo dopravy, a některé osobní vlaky, objednávané kraji v Libereckém a Zlínském a částečně Ústeckém kraji.

První státní dozor byl proveden ještě před nástupem nového jízdního řádu, platného od 15. prosince 2019. Dne 27. 11. 2019 byl vykonán zaměstnanci Drážního úřadu dozor nad získáním odborné způsobilosti strojvedoucích, na kterém byly přezkušovány čtyři osoby cizí národnosti. Součástí této zkoušky bylo i jazykové přezkoušení z českého jazyka. Dle výsledků bylo prokazatelné, že přítomní držitelé zahraniční licence strojvedoucího neměli problém komunikovat a vést dialog v českém jazyce.

Státní dozory, zaměřené na bezpečnost, neprokázaly závažná pochybení

Ani další státní dozory, které byly zaměřeny na bezpečné provozování drážní dopravy, neprokázaly žádná závažná pochybení, jež by vedla k odebrání osvědčení o bezpečnosti dopravce. Dopravce nebyl samozřejmě úplně bezchybný, jednalo se však o taková pochybení, která rozhodně neměla žádný vliv na bezpečný provoz.

Opatření

Drobné závady, na které státní dozory poukázaly, musí být odstraněny Arrivou v nejbližších týdnech. Jedná se například o doplnění lékárničky na stanovišti strojvedoucího, aktuální doplnění popisků posledních vykonaných kontrol na skříni vozidla, označení sedadel pro osoby se sníženou schopností pohybu či existence dvojího označení vlastníka vozidla – současného i předchozího. V některých případech chyběly nápisy a označení dle vyhlášky „dopravní řád drah“.

Během vykonaných státních dozorů nebyla ze strany Drážního úřadu zjištěna situace, která by vedla k nedorozumění mezi strojvedoucími a výpravčími. Tím však není úplně vyloučeno, že se taková situace v minulosti stát nemohla. Drážní úřad proto připomíná, že je nutné dodržovat komunikaci mezi provozními zaměstnanci dle stanovených vnitřních předpisů, což znamená, že strojvedoucí, výpravčí a další personál zúčastněných stran musí mezi sebou komunikovat v závazném slovním znění.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

22:03 Armáda ČR: Češi, kteří převezmou velení mise v Mali, už jsou na místě

Ve čtvrtek 28. května přiletěla do Mali poslední část čtyřicetičlenné skupiny příslušníků resortu ob…