Dvě Nobelovy ceny a dalších 98 exponátů. Univerzita Karlova zve na výstavu k 100 letům republiky

01.04.2018 18:37

Univerzita Karlova připravila unikátní výstavu k výročí založení Československa. Představuje na ní sto exponátů a sto s nimi spojených příběhů – za každý rok existence republiky jeden.

Dvě Nobelovy ceny a dalších 98 exponátů. Univerzita Karlova zve na výstavu k 100 letům republiky
Foto: Univerzita Karlova
Popisek: Univerzita Karlova

Vůbec poprvé veřejnost uvidí obě Nobelovy ceny udělené absolventům pražských univerzit či aktovku Jana Palacha. Výstava s názvem „Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů“ se otevře 10. května 2018 v Křížové chodbě pražského Karolina.

„Studenti a profesoři Univerzity Karlovy významně ovlivňovali české dějiny. Zakladatelem státu byl profesor Tomáš Garrigue Masaryk, řada jeho kolegů se stala ministry či přijala roli expertů. Studenti významně zasáhli do dějin během majálesů, pražského jara i roku 1989. Univerzita a republika, to je svým způsobem osudové spojení,“ vysvětluje prorektor Univerzity Karlovy profesor Jan Royt.

Dokládat to bude už první exponát, jímž je právě busta profesora a prezidenta Masaryka. „Hned k dalšímu roku 1919 jsme vybrali mapu, kterou geograf Viktor Dvorský připravil jako podklad pro jednání politiků ve Versailles. Profesor Dvorský vlastně vymyslel hranice Československa,“ vysvětluje kurátor výstavy Jakub Jareš.

Zcela ojedinělým exponátem bude aktovka, v níž si Jan Palach v lednu 1969 přinesl na Václavské náměstí svůj dopis podepsaný jako Pochodeň č. 1. „Velkou radost máme také z Nobelovy ceny pro manžele Coriovy, kterou se nám podařilo získat z USA. Jsou to absolventi pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství,“ dodává Jakub Jareš. Druhou univerzitní Nobelovu cenu získal v roce 1959 Jaroslav Heyrovský.

Na výstavě se objeví také „všednodenní“ exponáty jako například školní počítač československé výroby TEMS z roku 1981, uniforma z vojenské katedry (1983), nádoba na výrobu piva z hrobky vezíra Ptahšepsese (1958) či první československá antikoncepční pilulka (1965). Výstava se dotkne i současných politických témat jako jsou spory o jmenování profesorů prezidentem či Týden neklidu v roce 2012.

Vstup na výstavu je zdarma. Na její přípravě se podíleli také studenti FF UK v rámci „výstavního semináře“.

Bližší informace k výstavě naleznete zde.

Pořadatel: Univerzita Karlova
Výstavní prostor: Křížová chodba Karolina, Ovocný trh 5, Praha 1
Termín konání: 10. květen–1. září 2018 (vernisáž 9. května)

Otevřeno denně 10–18 hod / Vstup zdarma

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

13:21 Ministerstvo zahraničí: První Národní rozvojový den v Černínském paláci

Ve čtvrtek 25. dubna se na Ministerstvu zahraničních věcí uskuteční historicky první Národní rozvojo…