Dvě třetiny rodičů v Česku na sobě šetří kvůli svým dětem, je to ale méně než vloni

12.5.2014 7:20 odp.

Děti jsou v Česku na prvním místě. Dvě třetiny rodičů (67 %) na sobě šetří právě kvůli svým potomkům. Vloni to bylo dokonce 72 %. V okolních zemích jsou rodiče ještě obětavější. Na Slovensku se kvůli ratolestem uskrovní dokonce 87 % rodičů, v Polsku 85 % a v Bulharsku 79 % rodičů. Vyplývá to z rozsáhlého telefonického průzkumu společnosti PROFI CREDIT, kterého se účastnilo 1 500 respondentů. Nejvíce se musí uskrovnit domácnosti se středoškoláky, nejméně rodiny s malými dětmi.

Dvě třetiny rodičů v Česku na sobě šetří kvůli svým dětem, je to ale méně než vloni
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Češi investují do dětí v průměru 8 300 korun měsíčně, podobně jsou na tom Poláci (8 450 korun). Naopak Slováci výdaje za své děti zvýšili, utratí 11 000 korun, nejméně investují do potomků Bulhaři - v průměru kolem 4 000 korun. Z průzkumu vyplývá, že nejvíc peněz utratí rodiče za domácí stravu. V Česku je to v průměru 2 800 korun, tedy třetina všech výdajů, stejně jako na Slovensku (34 %). V Bulharsku je to 37 % a v Polsku dokonce 45 % veškerých výdajů na děti. V těsném závěsu jsou výdaje za školu, které u nás tvoří čtvrtinu všech peněz určených z rodinného rozpočtu dětem.

Poláci dávají na kroužky dětí třikrát víc peněz než Češi

Nejštědřejší sponzoři dětských kroužků jsou v Polsku. Poláci dají na koníčky svých ratolestí třikrát víc než Češi. A v této položce nás předhonili i naši východní sousedé. „Zatímco rodiče v Česku stojí sporty či hra na hudební nástroj necelých 500 korun měsíčně, Slováci zaplatí dětem o dvě stovky víc. Bulhaři naopak nepodporují zájmovou činnost svých ratolestí téměř vůbec,“ říká marketingový ředitel PROFI CREDITu Ondřej Šmakal. Češi jsou ovšem přeborníci v utrácení za hračky a spotřební zboží. Měsíčně dětem na sportovní vybavení, hračky a elektroniku dají téměř tisícovku, což je dvakrát víc než na Slovensku.

Budoucnost vidíme růžově

„Češi jsou optimisti. Téměř dvě třetiny z nás (63 %) věří, že se budou mít v budoucnu lépe než dnes. Horší ekonomickou situaci si připouští jen 18 % obyvatel Česka“, uvádí Ondřej Šmakal. To Slováci jsou skeptičtější. Celá čtvrtina (26 %) vidí svou budoucnost černěji, ve světlejší zítřky věří 53 % Slováků. V Polsku si 37 % lidí myslí, že na tom v budoucnu budou stejně jako dnes. Horší vyhlídky si připouští je 11% Poláků. Nejhůř vidí budoucnost Bulhaři. Třetina z nich je přesvědčena, že se budou mít čím dál tím hůř.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

22:11 FN Hradec Králové: Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku implantovali již 100 kochleárních implantátů

Lékaři Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Hradec Králové proved…