ELEKTROWIN za osm let zrecykloval osm milionů spotřebičů

23.08.2013 13:43

Přes osm milionů vysloužilých elektrospotřebičů už zrecykloval kolektivní systém ELEKTROWIN za osm let své činnosti. Osm let už také mohou Češi odevzdávat staré elektro zcela zdarma. ELEKTROWIN vytvořil sběrnou síť, která zahrnuje na 12 000 míst zpětného odběru.

ELEKTROWIN za osm let zrecykloval osm milionů spotřebičů
Foto: Elektrowin
Popisek: Logo společnosti Elektrowin
reklama

Nejvíc – pět milionů – bylo za tu dobu malých domácích spotřebičů, jako jsou žehličky nebo vysoušeče vlasů. Sítí sběrných míst ELEKTROWINu a zpracovatelskými závody už ale prošlo také 2,5 milionu lednic. Zbytek připadá na pračky, sporáky a další bílou techniku, elektrické nářadí nebo zahradní techniku.

Hmotnost všech těchto zařízení překročila 160 000 tun. To odpovídá například 2000 moderním elektrickým lokomotivám. Nákladní vlak, který by měl toto množství najednou odvézt k ekologickému zpracování, by měl přes 3000 vagonů. Pokud byste čekali u závor, až celý přejede, trvalo by to i při maximální povolené stokilometrové rychlosti pro nákladní vlaky půl hodiny. Měřil by totiž 50 kilometrů.

„Systém zpětného odběru starých spotřebičů jsme v České republice budovali od samotného počátku podle zkušeností ostatních evropských zemí,“ připomíná generální ředitel neziskové společnosti ELEKTROWIN Roman Tvrzník.

V České republice i v ostatních zemích EU funguje zpětný odběr a recyklace na stejném ekonomickém principu. Financují je výrobci nových spotřebičů, kteří k tomu účelu před osmi lety založili kolektivní systémy, jako je například ELEKTROWIN.

Některé přístroje, kterých se dnes domácnosti zbavují, nesou dávno zaniklé značky. Kdyby se každý staral jen o svou vlastní produkci, končily by tyto kousky dál v obyčejných popelnicích, ty větší pak na černých skládkách. Sběrny surovin totiž podle zákona elektrospotřebiče vykupovat nesmějí. Nedokáží zaručit, že při jejich zpracování neuniknou látky nebezpečné životnímu prostředí.

Recyklace starých spotřebičů

Při demontáži jed nutné dodržet zákonem stanovený postup, především odejmout všechny části obsahující nebezpečné látky tak, aby neohrozily životní prostředí a zdraví. Proto uložila Evropská unie výrobcům, aby tyto látky již nadále pro výrobu nových spotřebičů nepoužívali, případně jejich použití tam, kde jsou nenahraditelné, omezili na nezbytné minimum.

Starší elektrospotřebiče ale obsahují takové látky, jako je kadmium, rtuť, olovo, šestimocný chrom, polybromové bifenyly, polybromové difenyletheny nebo azbest.

V chladničkách se nacházejí také freony – a to jak v chladicím okruhu, tak ve většině případů také v izolační pěně v korpusu chladničky. Pokud dojde k poškození okruhu – např. odstřižením kompresoru nebo chladící mřížky - uniká nejen olej, ale i freon do ovzduší.

Při recyklaci se ale získávají také cenné druhotné suroviny. Například běžná mikrovlnná trouba je z více než 50 % vyrobena ze železa, 16 % její hmotnosti tvoří sklo a 12 % plasty.

O kolektivním systému ELEKTROWIN

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého založení v roce 2005 již zrecykloval více než 160 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na chladící zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů.  Sběrnou síť tvoří na 1300 sběrných míst ve více než 950 městech a obcích, skoro 2600 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3000 obcích.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

22:11 Středočeské inovační centrum: Středočeské firmy mohou opět získat podporu na inovace a marketing

Přes 36 milionů korun během 4 let investoval Středočeský kraj do zvýšení konkurenceschopnosti 143 m…