Téměř každá třetí firma v Polsku, na Slovensku a v Německu platí se zpožděním. Vyplývá to z průzkumu inkasní společnosti EOS KSI, který byl proveden ve 13 evropských zemích včetně České republiky. Všeobecná hospodářská situace, problémy s likviditou a vysoké zadlužování vedou podle studie v žebříčku důvodů, proč zákazníci nehradí své faktury včas. K situaci v Německu přispívá i průměrná 20 denní lhůta splatnosti, kterou domácí firmy poskytují svým zákazníkům. Ta je v celé Evropě jednoznačně nejnižší.
Obdobně je na tom i Česká republika s 29 % opožděných plateb. „Téměř dvě třetiny oslovených společností pocítily negativní dopad opožděných plateb svých zákazníků, a to zejména ztrátou zisku. Platby po splatnosti jsou přitom hlavní výzvou pro řízení likvidity ve firmě,“ říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI Česká republika. Nejdelší termín pro zaplacení faktury poskytují české firmy již tradičně v oblasti průmyslu. Až 3% firemních zákazníků zejména z oblasti obchodu neplatí své účty vůbec. Nejčastějším důvodem jsou nezaplacené faktury vlastních obchodních partnerů. Průzkum však také uvádí, že téměř každá druhá firma neplatí záměrně. „Zhruba dvě třetiny českých firem tak již přistoupily k externímu vymáhání pohledávek a jejich počet by se podle našich odhadů měl i nadále zvyšovat,“ informuje Vachel.
Roste i množství zpožděných plateb ze zahraničí, jak v průzkumu uvádí 39 % českých respondentů. Jejich průměrný měsíční objem je více než 570 000 EUR. Větší sumy se týkají více průmyslu než jiných odvětví.
Z uvedené studie vyplývá, že opačný konec řebříčku ovládlo Rusko a Francie. Rusko však patří k zemím s největším počtem (8 %) nedobytných pohledávek v celé Evropě. O moc lépe na tom není ani Slovensko, kde 5 % faktur není nikdy zaplaceno. Země nejvíce postižené krizí – Španělsko a Řecko snížily průměrnou dobu splatnosti a zaznamenaly mírné zlepšení u pozdních plateb oproti loňskému roku. Přesto stále patří k zemím s nejhorší platební morálkou v Evropě.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva