ERÚ: Indikativní ceny plynu pro 3. čtvrtletí pokračují v poklesu

03.06.2019 10:30

Indikativní ceny plynu klesly téměř na úroveň závěru loňského roku. Pro nadcházející čtvrtletí počítá tento ukazatel pro zákazníky, kteří používají plyn k vytápění, s hodnotou 757 Kč/MWh. To je o 6,7 % (54 Kč/MWh) méně než nyní. Za první pololetí roku činí pokles dokonce 9,4 % (78 Kč/MWh).

ERÚ: Indikativní ceny plynu pro 3. čtvrtletí pokračují v poklesu
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Od počátku roku 2017 byly indikativní ceny stabilní.  Pro odběrná místa s charakterem spotřeby vytápění se pohybovaly přibližně mezi 680 až 700 Kč/MWh. V závěru minulého roku ale došlo k jejich nárůstu. Tento trend pokračoval i v prvním čtvrtletí 2019, kdy indikativní ceny plynu dosáhly hodnoty 835 Kč/MWh. Důvodem byly především vysoké ceny, za které se v té době zemní plyn obchodoval na velkoobchodních energetických burzách. Vývoj burzovních cen opačným směrem v následujícím období nyní snižuje indikativní ceny plynu již pro druhé čtvrtletí v řadě.

„Aktuální indikativní ceny plynu potvrzují, že předchozí pokles nebyl jen krátkodobým výkyvem. Cena plynu pro spotřebitele by tak mohla být stejná nebo mírně nižší, než tomu bylo na konci roku 2018," říká Jan Pokorný, předseda Rady ERÚ.

Indikativní ceny plynu Energetický regulační úřad představil v roce 2016 v reakci na situaci, kdy velkoobchodní ceny plynu klesaly, ale ceníky dodavatelů tento pokles odrážely jen minimálně. Nejde o nástroj přímé regulace, který by dodavatelům diktoval ceny, indikativní ceny plynu mají spíš podobu orientační ceny, a to podle charakteru spotřeby na vaření, ohřev vody nebo vytápění. Pokud si spotřebitelé porovnají tento ukazatel se svými skutečnými cenami, snadno zjistí odlišnost jejich platného ceníku od indikativní ceny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Projekt pořízení železničních jednotek do vlastnictví kraje se blíží k závěru

22:22 Jihomoravský kraj: Projekt pořízení železničních jednotek do vlastnictví kraje se blíží k závěru

Zástupci Jihomoravského kraje včera otevřeli obálky s nabídkami společností na dodání 37 nových žele…