ERÚ: Koordinační tým pro kontrolu fotovoltaiky ukončil první etapu své práce

12.12.2013 21:27

První etapu své činnosti ukončil a vyhodnotil Koordinační tým pro kontrolu fotovoltaiky, který se dne 4. prosince 2013 sešel na svém posledním letošním zasedání za účasti předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, místopředsedy ERÚ Martina Laštůvky, vrchního ředitele Nejvyššího kontrolního úřadu Stanislava Kouckého, náměstka policejního prezidenta Václava Kučery, ředitele bezpečnostního odboru Kanceláře prezidenta republiky Jana Fulíka, olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvána a ředitele Státní energetické inspekce (SEI) Petra Holoubka.

ERÚ: Koordinační tým pro kontrolu fotovoltaiky ukončil první etapu své práce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Solární panely

Koordinační tým pro prošetření okolností udělení licencí solárním elektrárnám byl založen v dubnu 2013 na základě aktivity předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové, na jeho vzniku a činnosti za přímé podpory prezidenta Miloše Zemana spolupracovala vláda a příslušná ministerstva.

Členy týmu jsou Energetický regulační úřad, ministerstvo spravedlnosti reprezentovalo Vrchní státní zastupitelství, za ministerstvo vnitra se zúčastnili zástupci Policie ČR. Schůzek koordinačního týmu se aktivně účastnili také zástupci Kanceláře prezidenta republiky a Nejvyššího kontrolního úřadu.

V první etapě se prošetření týkalo 185 licenčních spisů. Speciální kontrolní tým Energetického regulačního úřadu zahájil práci v květnu 2013 na základě podnětů Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, občanských sdružení Česká průmyslová fotovoltaická asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost, majitelů některých fotovoltaických elektráren i dalších podnětů.

Prověřovány byly elektrárny s instalovaným výkonem nad 1 MW, připojené v závěru roku 2010 s celkovým instalovaným výkonem přes 645 MW a výší podpory cca 9 miliard korun ročně, jejichž licence nabyly právní moci v závěru roku 2010.

„Koordinační tým dokázal v krátkém čase nastavit funkční systém spolupráce státní správy v rozsahu, který je do této doby zcela ojedinělý. Proto se jeho členové na svém posledním zasedání dne 4. 12. 2013 dohodli, že práce koordinačního týmu bude pokračovat v další etapě. Na starost bude mít řešení problematiky související s lepší funkčností státní správy jako celku a definoval i další úkoly, o kterých bude veřejnost informovat po ukončení 2. etapy činnosti,“ oznámili ve společném prohlášení účastníci závěrečné schůzky.

Prošetření všech 185 elektráren se podařilo zvládnout v rekordně krátkém čase. Hlavní zásluhu na tom má účinná spolupráce mezi nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a předsedkyní ERÚ Alenou Vitáskovou. Mimořádné pracovní nasazení všech státních zástupců, policistů a pracovníků ERÚ, kteří se na kontrole podíleli, lze hodnotit jako příkladné.

Celkem 120 kontrolovaných licenčních spisů bylo předáno na Nejvyšší státní zastupitelství, 56 jich bylo souběžně předáno Policii ČR s podezřením na spáchání trestného činu. U zbývajících 65 spisů zjednal nápravu Odbor licencí Energetického regulačního úřadu. Ve všech spisech bylo shledáno menší či větší pochybení, žádný spis nebyl bez nedostatků.

Předseda SEI Petr Holoubek informoval přítomné o prováděných kontrolách podporovaných zdrojů energie Státní energetickou inspekcí na základě podnětu ERÚ a z vlastního podnětu, včetně upozornění na nejčastější závady zjištěné při těchto kontrolách.

„Výsledky kontrol jsou alarmující a ukazují na vážný problém selhání více faktorů. To vyžaduje komplexní řešení nejen na úrovni Energetického regulačního úřadu, ale i dotčených ministerstev. Připravovaná závěrečná zpráva koordinačního týmu bude předána vládě a prezidentovi České republiky,“ uvedla dále Alena Vitásková.

Jiří Chvojka
Oddělení komunikace ERÚ

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Pravčická brána je od soboty opět přístupná

22:30 Ústecký kraj: Pravčická brána je od soboty opět přístupná

V sobotu 1.10. se v omezeném režimu po dvou měsících po požáru znovu otevřela Pravčická brána.