ERÚ: Novinka zafungovala - indikativní cena plynu pro 2. čtvrtletí 2017

06.03.2017 10:52

Energetický regulační úřad (ERÚ) zveřejňuje indikativní cenu plynu (přesněji: indikativní cenu služeb dodávky plynu) pro druhé čtvrtletí roku 2017. Změna oproti prvnímu čtvrtletí je v řádu jednotek korun. Indikativní cena je jednoduchým ukazatelem, díky němuž spotřebitelé na první pohled zjistí, zda za plyn u svého obchodníka nepřeplácejí. Indikativní ceny plynu zveřejňuje ERÚ od srpna roku 2016, a to čtvrtletně na webových stránkách ERÚ.

ERÚ: Novinka zafungovala - indikativní cena plynu pro 2. čtvrtletí 2017
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ
reklama

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené na tři skupiny podle charakteru odběru – Vaření, Ohřev vody a Otop. Ukazatel odráží cenu plynu na burze a marži obchodníka. (Marže není jen zisk, ale zahrnuje i náklady obchodníka, vč. poplatků.) Pokud spotřebitelé porovnají indikativní cenu s cenou obchodníka (na faktuře a v ceníku má položka např. název „platba za ostatní služby dodávky“), mohou zjistit rozdíl a potenciální úsporu. Jedná se pouze o neregulovanou část ceny (viz příloha).

„Tento ukazatel dobře zafungoval ve chvíli, kdy velkoobchodní ceny plynu klesaly a většina dodavatelů to zohledňovala ve svých sazebnících buď velmi pomalu, nebo vůbec. Po zveřejnění indikativní ceny byl vidět značný posun, a to i přesto, že pro obchodníky je indikativní cena nezávazná. Indikativní cena je určitým ukazatelem pro spotřebitele, aby si mohli vyjednat lepší cenové podmínky dodávky plynu a tím snížili své náklady na tuto komoditu,“ sdělila dále Alena Vitásková.

Zavedení indikativní ceny bylo reakcí na vysoké ceny plynu u některých obchodníků, na které poukazovala mimo jiné i česká média. ERÚ nemá zákonné zmocnění pro to, aby reguloval cenu komodity. Česká republika (ČR) totiž v minulosti přistoupila ke kompletní liberalizaci trhu s elektřinou a plynem, cenu obchodníka tak ERÚ nemůže nijak korigovat. Na základě zkušeností s liberalizovaným trhem by ERÚ jako nástroj pro ochranu spotřebitele uvítal možnost krátkodobých dočasných opatření ve formě plošné regulace koncových cen spotřebitelů například pro případ tržních anomálií, které by vedly k poškození spotřebitelů. Evropská komise však v rámci tzv. Zimního balíčku, který navrhuje legislativní změny pro oblast evropské energetiky, chce jakoukoliv možnost regulace koncových cen absolutně zakázat. ERÚ má k této úpravě Zimního balíčku zásadní výhrady, které uplatnil.

Za potřebné považuje ERÚ upozornit na průzkum spotřebitelské organizace dTest zveřejněný v průběhu února, který porovnával ceny plynu s okolními zeměmi. ERÚ je na relevantnost tohoto průzkumu často dotazován. Uvedený průzkum bohužel zahrnoval výrazné nepřesnosti v ukázkových případech Německa a Slovenska a bohužel také ne zcela korektní metodiku – zohledněny byly například speciální krátkodobé nabídky a jim podobné produkty, které však nejsou spotřebitelům dostupné v širší míře. Výsledkem toho je vyšší nepoměr v cenách plynu, který z průzkumu vychází, než tomu je ve skutečnosti. Ačkoliv si aktivit spotřebitelských organizací ERÚ velice cení, výsledky tohoto konkrétního šetření je nutné brát s jistou rezervou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechTrade: Agentura chce podpořit restart českého exportu skrze inkubátory, aliance a startovací balíčky

17:05 CzechTrade: Agentura chce podpořit restart českého exportu skrze inkubátory, aliance a startovací balíčky

Pro opětovné nastartování českého exportu rozšířila agentura CzechTrade paletu služeb, které nabízí …